reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Są szanse na zwrot akcyzy

Są szanse na zwrot akcyzy

Producenci rolni zyskają możliwość ubiegania się o zaliczkową wypłatę zwrotu akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego.

 


Zmiana prawa


Dziś w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie dwóch poselskich projektów ustaw zmieniających ustawę o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.


Nowelizacja autorstwa PSL zakłada wprowadzenie możliwości zaliczkowej wypłaty zwrotu akcyzy producentom rolnym. Producent rolny mógłby występować w dowolnym terminie do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) z wnioskiem o zaliczkową wypłatę zwrotu akcyzy. Wypłata miałaby następować w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku. Rozliczenie zaliczek następowałoby w okresie rocznym na podstawie faktur potwierdzających zakup paliwa. Przy braku pokrycia wypłaconych zaliczek z rzeczywiście zakupionym olejem producent rolny byłby zobowiązany do zwrotu wypłaconej nadwyżki. Gdy nie dostarczy faktur, musiałby zwrócić otrzymaną zaliczkę wraz z odsetkami.


Projekt Samoobrony zakłada z kolei wprowadzenie możliwości dokumentowania kwoty zwrotu akcyzy także za pomocą oświadczeń o korzystaniu z usług rolniczych. Oznaczałoby to zwrot również dla tych producentów rolnych, którzy korzystają z usług rolniczych, ponosząc w cenie ich zakupu koszty oleju napędowego. Producent rolny, w którego gospodarstwie wykonane zostały usługi, nie ma dziś możliwości skorzystania ze zwrotu akcyzy, ponieważ faktury VAT za zakupiony olej wystawiane są na dostawcę usług rolniczych. Zmiana ma zapewnić równe traktowanie producentów rolnych w zakresie częściowego zwrotu akcyzy.


Zwrot akcyzy producentom rolnym następuje na podstawie wniosku udokumentowanego fakturami lub kopiami faktur potwierdzonymi za zgodność z oryginałem przez upoważnionego wójta, burmistrza (prezydenta miasta), pracownika urzędu miasta lub gminy.


MAGDALENA MAJKOWSKA

 

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama