reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozliczanie dochodów uzyskanych za granicą

Rozliczanie dochodów uzyskanych za granicą

Podatnicy, rozliczając zagraniczne dochody w Polsce, będą musieli składać formularz PIT/ZG. Trzeba będzie w nim wykazać m.in. przeliczony na złote podatek zagraniczny.


Nowe prawo


Składając zeznania za 2006 rok, część podatników po raz pierwszy będzie musiała wypełnić deklarację PIT/ZG. Nowy formularz to informacja o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym w roku podatkowym za granicą podatku.


Osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi (podlegające opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce na zasadzie nieograniczonego obowiązku podatkowego) będą musiały wraz z odpowiednim zeznaniem rocznym (PIT-36, PIT-36L bądź PIT-38) składać informację o wysokości dochodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym (formularz PIT/ZG), jeżeli uzyskiwały w danym roku podatkowym dochody ze źródeł zagranicznych. Chodzi tu o:
- wynagrodzenia ze stosunku pracy, służbowego, spółdzielczego, z pracy nakładczej, a także z zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego;
- pozarolniczej działalności gospodarczej;
- działalności wykonywanej osobiście (w tym umowy o dzieło i zlecenia);
- praw majątkowych;
- innych tytułów (w tym emerytur, rent oraz stypendiów z zagranicy).


Jak wyjaśnił nam Michał Zdyb, menedżer podatkowy ABC DATA, dochody z wymienionych źródeł należy przedstawić, dla potrzeb formularza PIT/ZG, w przeliczeniu na polskie złote.


- Z braku oddzielnej regulacji w tym zakresie należy przyjąć, że kwoty podlegające ujawnieniu na formularzu PIT/ZG powinny być przeliczane na złote polskie według ogólnych zasad przeliczania uregulowanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych - argumentował Michał Zdyb.


Jednocześnie wytłumaczył, że przeliczenia walut obcych na złote polskie dokonuje się według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podat- nika, ogłaszanych przez bank, z którego usług podatnik korzystał, i które miały zastosowanie przy kupnie walut. Jeże- li podatnik nie korzysta z usług banku, to wów- czas przychody przelicza się według kursu średniego dla walut obcych z dnia uzyskania przychodu. Stosuje się kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym była mowa wcześniej, do przeliczenia na złote polskie przychodu uzyskanego zagranicą, stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez NBP

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama