| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bezpłatne informacje dla przedsiębiorców

Bezpłatne informacje dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2007 r. każdy uzyska bezpłatnie podstawowe informacje o spółkach wpisanych do rejestru przedsiębiorców i stowarzyszeń.

Zmiana prawa

Minister sprawiedliwości przygotował projekt rozporządzenia w sprawie ustroju i organizacji Centralnej Informacji, szczegółowych zasad udzielania informacji z Krajowego Rejestru Sądowego oraz udostępniania kopii dokumentów z elektronicznego katalogu spółek.

Nowe przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Rozpocznie wówczas działalność zmodyfikowany bezpłatny portal Ministerstwa Sprawiedliwości, który zawiera informacje o wszystkich przedsiębiorcach i podmiotach wpisanych do rejestru, stowarzyszeń i innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Są to dane dotyczące nazwy, firmy, numeru KRS, REGON, siedzi- by, daty wykreślenia z rejestru, a także imienia, nazwiska oraz funkcji osób wchodzących w skład organów reprezentujących przedsiębiorcę oraz sposób reprezentacji.

- Udostępnienie tego portalu pozwoli przedsiębiorcy składającemu wniosek szybciej ustalić numer KRS swojego kontrahenta, a następnie uzyskać później dane dotyczące jego firmy odpisy, zaświadczenia i wypisy z Krajowego Rejestru Sądowego lub kopie dokumentów - mówi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej.

Wnioski z bardziej złożonymi pytaniami kierowane do Centralnej Informacji będą odpłatne. Do takiego wniosku sporządzonego na odpowiednim formularzu trzeba będzie dołączyć dowód wpłaty. Gdyby wniosek został niewłaściwie wypełniony, nieopłacony albo gdyby uiszczona opłata była niższa od należnej, to wówczas zostanie pozostawiony bez nadania biegu, a wnioskodawca będzie o tym powiadomiony.

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »