REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na rynku walutowym złoty słabnie

REKLAMA

Zarówno na rynku walutowym, jak i długu nastroje w piątek nieco się pogarszają, głównie na skutek czynników zewnętrznych. Dealerzy spodziewają się jednak w miarę spokojnego dnia.
W czwartek około 9.15 za euro płacono 3,7950 zł wobec 3,7920 zł w czwartek wieczorem, a za dolara 3,1570 zł wobec odpowiednio 3,1615 zł. Odchylenie od starego parytetu wynosiło 18,1 proc. po mocnej stronie (wyliczenia BPH). Na rynku międzynarodowym za euro płacono 1,2020 dolara.

"Piątkowa sesja rozpoczęła się od niewielkiego osłabienia złotego. Jako, że mamy ostatni dzień tygodnia i brak informacji lokalnych, spodziewamy się raczej spokojnego dnia z lekką tendencją do osłabienia polskiej waluty" - powiedział Andrzej Krzemiński, dealer BPH. "Osłabienie związane jest ze zmniejszającą się różnicą w stopach procentowych między strefą euro a polską - w ciągu dwóch dni różnica ta zmniejszyła się o 0,5 proc" - dodał dealer.

Najpierw we wtorek RPP obniżyła stopy o 25 pkt bazowych, a w czwartek EBC podwyższył stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Zdaniem Krzemińskiego złoty dalej się może osłabiać. "Poziomem wsparcia jest 3,81 do euro, tam pojawią się zapewne chętni do kupowania złotego" - powiedział.

Na rynku długu rentowności rosną nieznacznie w ślad za obniżkami cen na rynkach bazowych. "W piątek oczekujemy spadku cen obligacji w ślad za spadkami na rynkach bazowych" - powiedział Tomasz Choromański, dealer BRE Banku.

W czwartek EBC podwyższył stopy procentowe w strefie euro o 25 pkt. bazowych. Główna stopa proc. wynosi po tej podwyżce 2,50 proc. Prezes EBC Jean-Claude Trichet ocenił w czwartek, że polityka EBC jest nadal "akomodacyjna", po czwartkowej podwyżce stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. "Dodatkowo na pogorszenie nastrojów niekorzystnie wpłynęło czwartkowe oświadczenie NBP" - dodał dealer.

W czwartek NBP poinformował, że na ostatnim posiedzeniu nie rozważono obniżki stóp procentowych o 50 pkt bazowych.

Na lokalnym rynku długu rentowność dwuletnich obligacji wynosiła około 9.25 4,00 proc. wobec 3,98 proc. wieczorem w czwartek, pięcioletnich DS1110 4,43 proc. wobec 4,39 proc. a dziesięcioletnich DS1015 4,61 proc. wobec 4,58 proc.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA