REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska może przyjąć euro po 2010 roku

REKLAMA

Bank Światowy w swoim raporcie poświęconym ośmiu nowym państwom Unii Europejskiej sugeruje, że Polska może przyjąć euro po 2010 roku.
"Pomimo nadal obserwowanego silnego wzrostu kraje bałtyckie złagodziły politykę fiskalną, co doprowadziło do dalszego zwiększenia popytu wewnętrznego, co wraz z wysokimi cenami ropy naftowej i czynnikami strukturalnymi komplikuje kontrolę inflacji (szczególnie na Łotwie). Słowenia wydaje się być gotowa do przyjęcia euro od stycznia 2007 r., ale przy ścisłej interpretacji kryterium inflacyjnego z Maastricht, termin ten może się przesunąć dla Estonii i Litwy. W przypadku Łotwy termin ten może ulec przesunięciu o więcej niż jeden rok. Słowacja przyłączyła się do ERM2 w listopadzie, czyli wcześniej, niż oczekiwano, co zostało wynagrodzone wzrostem oceny kredytowej do poziomu najwyższego w całej grupie krajów. Adopcja euro planowana jest tam od stycznia 2009 r. (być może będzie już gotowa w 2008 r.), lecz może to też wywołać naciski inflacyjne. Pozostałe kraje Grupy Wyszechradzkiej prawdopodobnie nie przyłączą się wcześniej, niż w roku 2010 (chociaż wydaje się, że Polska obecnie spełnia wszystkie wymagane warunki, za wyjątkiem kursu wymiany)" - napisano w raporcie.

Według raportu rozwój sytuacji makroekonomicznej w krajach EU8 przebiegał pomyślnie, pomimo zróżnicowanego wpływu środowiska zewnętrznego i osłabienia rozwoju reform, związanego z niedawnymi oraz przyszłymi wyborami w krajach Grupy Wyszechradzkiej.

"Wzrost jest nadal znaczący w krajach EU8, pomimo wysokich cen ropy naftowej, powolnej poprawy gospodarczej w Europie Zachodniej oraz wewnętrznych niepewności politycznych związanych z wyborami. Jednak powolny postęp w konsolidacji fiskalnej w Krajach Grupy Wyszechradzkiej wraz z naciskami inflacyjnymi w krajach Bałtyckich stwarzają niepewność co do perspektyw przyjęcia euro" - napisano.

Bank Światowy odnotował we wszystkich krajach Grupy EU8 znaczący wzrost wydajności w III kwartale roku 2005, a według niego prognozy na bieżący rok są pozytywne.

"Intensywna działalność gospodarcza powoli zmniejsza bezrobocie w większości krajów. Trwającemu nadal wzrostowi eksportu towarzyszył równie dynamiczny import, podczas gdy deficyty rachunku obrotów bieżących na ogół pozostawały bez zmian" - napisano w raporcie.

Bank Światowy napisał, że reformy strukturalne ograniczone głównie zostały do kontynuacji wysiłków w kierunku prywatyzacji, podczas gdy dyskusje nt. reform podatkowych są obecnie kluczowym tematem w kilku krajach (w tym w Estonii, Polsce i Słowenii).

Według autorów raportu, szacunki w oparciu o ostatnie tendencje w krajach Grupy Wyszechradzkiej sugerują, że w wzrost produkcji w nadchodzących latach może osiągnąć poziom ok. 4 proc. w Czechach i na Węgrzech i ponad 5 proc. w Słowacji i Polsce, przy założeniu, że dalsze wysiłki w kierunku zwiększenia zatrudnienia przyniosą efekty.

"Średnio-okresowe perspektywy wzrostu w regionie, spowodowane silnym wzrostem wydajności, są dobre jednak wyższy stopień zatrudnienia i, w niektórych krajach, wyższe stopy inwestycji będą konieczne w celu wsparcia szybkiej konwergencji. Rok 2006 będzie najlepszym co do warunków niezbędnych dla przeprowadzenia pozostających elementów reformy w tym obszarze," - napisano.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA