REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska może przyjąć euro po 2010 roku

REKLAMA

Bank Światowy w swoim raporcie poświęconym ośmiu nowym państwom Unii Europejskiej sugeruje, że Polska może przyjąć euro po 2010 roku.
"Pomimo nadal obserwowanego silnego wzrostu kraje bałtyckie złagodziły politykę fiskalną, co doprowadziło do dalszego zwiększenia popytu wewnętrznego, co wraz z wysokimi cenami ropy naftowej i czynnikami strukturalnymi komplikuje kontrolę inflacji (szczególnie na Łotwie). Słowenia wydaje się być gotowa do przyjęcia euro od stycznia 2007 r., ale przy ścisłej interpretacji kryterium inflacyjnego z Maastricht, termin ten może się przesunąć dla Estonii i Litwy. W przypadku Łotwy termin ten może ulec przesunięciu o więcej niż jeden rok. Słowacja przyłączyła się do ERM2 w listopadzie, czyli wcześniej, niż oczekiwano, co zostało wynagrodzone wzrostem oceny kredytowej do poziomu najwyższego w całej grupie krajów. Adopcja euro planowana jest tam od stycznia 2009 r. (być może będzie już gotowa w 2008 r.), lecz może to też wywołać naciski inflacyjne. Pozostałe kraje Grupy Wyszechradzkiej prawdopodobnie nie przyłączą się wcześniej, niż w roku 2010 (chociaż wydaje się, że Polska obecnie spełnia wszystkie wymagane warunki, za wyjątkiem kursu wymiany)" - napisano w raporcie.

Według raportu rozwój sytuacji makroekonomicznej w krajach EU8 przebiegał pomyślnie, pomimo zróżnicowanego wpływu środowiska zewnętrznego i osłabienia rozwoju reform, związanego z niedawnymi oraz przyszłymi wyborami w krajach Grupy Wyszechradzkiej.

"Wzrost jest nadal znaczący w krajach EU8, pomimo wysokich cen ropy naftowej, powolnej poprawy gospodarczej w Europie Zachodniej oraz wewnętrznych niepewności politycznych związanych z wyborami. Jednak powolny postęp w konsolidacji fiskalnej w Krajach Grupy Wyszechradzkiej wraz z naciskami inflacyjnymi w krajach Bałtyckich stwarzają niepewność co do perspektyw przyjęcia euro" - napisano.

Bank Światowy odnotował we wszystkich krajach Grupy EU8 znaczący wzrost wydajności w III kwartale roku 2005, a według niego prognozy na bieżący rok są pozytywne.

"Intensywna działalność gospodarcza powoli zmniejsza bezrobocie w większości krajów. Trwającemu nadal wzrostowi eksportu towarzyszył równie dynamiczny import, podczas gdy deficyty rachunku obrotów bieżących na ogół pozostawały bez zmian" - napisano w raporcie.

Bank Światowy napisał, że reformy strukturalne ograniczone głównie zostały do kontynuacji wysiłków w kierunku prywatyzacji, podczas gdy dyskusje nt. reform podatkowych są obecnie kluczowym tematem w kilku krajach (w tym w Estonii, Polsce i Słowenii).

Według autorów raportu, szacunki w oparciu o ostatnie tendencje w krajach Grupy Wyszechradzkiej sugerują, że w wzrost produkcji w nadchodzących latach może osiągnąć poziom ok. 4 proc. w Czechach i na Węgrzech i ponad 5 proc. w Słowacji i Polsce, przy założeniu, że dalsze wysiłki w kierunku zwiększenia zatrudnienia przyniosą efekty.

"Średnio-okresowe perspektywy wzrostu w regionie, spowodowane silnym wzrostem wydajności, są dobre jednak wyższy stopień zatrudnienia i, w niektórych krajach, wyższe stopy inwestycji będą konieczne w celu wsparcia szybkiej konwergencji. Rok 2006 będzie najlepszym co do warunków niezbędnych dla przeprowadzenia pozostających elementów reformy w tym obszarze," - napisano.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

  Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

  Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

  Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  REKLAMA

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  REKLAMA

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA