reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPP obniżyła stopy o 25 pkt

RPP obniżyła stopy o 25 pkt

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym we wtorek posiedzeniu obniżyła zgodnie z oczekiwaniami analityków wszystkie stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Decyzja RPP oznacza, że główna stopa NBP znajdzie się na kolejnym historycznie najniższym poziomie, tym razem 4,25 proc.

Ostatni raz RPP obniżała stopy w sierpniu 2005 roku. W 2005 roku RPP obniżała stopy pięć razy: w marcu, kwietniu i czerwcu po 50 pkt, a w lipcu i w sierpniu po 25 pkt bazowych, w tym redyskonta weksli o 50 pb w sierpniu.Od sierpnia główna stopa NBP wynosiła nie mniej niż 4,5 proc. W czerwcu dodatkowo Rada zmieniła nastawienie w polityce monetarnej z neutralnego na łagodne, ale zgodnie z decyzją RPP od 2006 roku instrument nastawienia w polityce pieniężnej nie jest już stosowany.NBP podał we wtorkowym komunikacie, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nie mniej niż 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., redyskontowa 4,50 proc., zaś depozytowa 2,75 proc.Większość ekonomistów prognozowała obniżkę stóp procentowych w styczniu właśnie o 25 pkt bazowych. Według ostatniej ankiety, 12 spośród 15 pytanych ekonomistów oczekiwało obniżki stóp procentowych w styczniu o 25 pkt bazowych, a trzech spodziewało się pozostawienia ich na niezmienionym poziomie. Nadal jednak, poza styczniową obniżką, rynek w większości nie dopuszcza scenariusza kolejnych redukcji. Tylko dwóch ekonomistów spodziewa się głębszych redukcji, łącznie o 50 pb do końca tego roku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Alan Pajek

wiceprezes Ediko - firmy specjalizującej się w dostarczaniu rozwiązań oraz usług pozwalających usprawnić procesy związane z powstawaniem oraz zarządzaniem dokumentami i informacją w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama