REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mniej pieniędzy dla ofiar wypadków

REKLAMA

Nowe limity dla OC komunikacyjnego spowodują, że ofiary takiego wypadku, jak ten pod Białymstokiem, nie mogłyby liczyć na godziwe odszkodowania.
Od nowego roku osoby poszkodowane w katastrofach komunikacyjnych nie będą mogły liczyć na wysokie odszkodowania, gdyż odpowiedzialność towarzystw została ograniczona do 1,5 mln euro na zdarzenie bez względu na liczbę ofiar. Oznacza to, że muszą one podzielić się tą kwotą. Do końca tego roku każda osoba poszkodowana w wypadku może liczyć na odszkodowanie w wysokości 350 tys. euro.

Na zmianach mogą stracić również sprawcy katastrof drogowych. Jeżeli ofiary wypadku zażądają wypłat większych niż 1,5 mln euro, sprawca będzie musiał dopłacić z własnej kieszeni.

REKLAMA

Niski limit to zasługa ministra finansów. Przekonały go argumenty niektórych ubezpieczycieli straszących – zupełnie niesłusznie – wzrostem polis OC. Dzięki niemu towarzystwa dostały dodatkowe siedem lat na dostosowanie się do wymogów UE w tym zakresie. V dyrektywa komunikacyjna przewiduje odpowiedzialność ubezpieczycieli do 1 mln euro na osobę i 5 mln euro na zdarzenie.

Limit za mały

– W wypadku podobnym do tego, który zdarzył się ostatnio pod Białymstokiem, nowy limit będzie za mały – uważa Janusz Popiel, prezes Stowarzyszenia Pomocy Poszkodowanym w Wypadkach Drogowych Alter Ego.

REKLAMA

Stowarzyszenie reprezentuje interesy poszkodowanych w tym wypadku. Janusz Popiel zapowiada, że dla ofiar katastrofy będzie żądał od towarzystwa ubezpieczeniowego takich odszkodowań, jakie zostały zasądzone dla rodziców Przemka Czai, kibica Czarnych Słupsk, zabitego przez policjanta (300 tys. zł), czy Dawida Lisa, postrzelonego przez policję w Poznaniu (901 tys. zł odszkodowania i 2 tys. zł miesięcznej renty).

To dużo więcej od kwot, jakie polskie sądy przyznają obecnie ofiarom wypadków komunikacyjnych (20-30 tys. zł zadośćuczynienia plus koszty pogrzebu, a za każdy procent uszczerbku na zdrowiu średnio 700-1200 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Wysokie wypłaty

W wypadku pod Białymstokiem zginęło 12 osób, a 40 zostało rannych. Jeśli Januszowi Popielowi i jego prawnikom uda się przekonać sąd, łączna kwota odszkodowań i rent może przekroczyć 6 mln zł, czyli przewidziany przez nowe prawo limit 1,5 mln euro. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że poszkodowanymi są młodzi ludzie, którym być może trzeba będzie płacić wysokie renty przez kilkadziesiąt lat.

Nawet towarzystwa ubezpieczeniowe uważają, że obecny limit jest zbyt mały, gdyż roszczenia poszkodowanych rosną.

– Mieliśmy już zdarzenie, w którym wypłata przekroczyła limit obowiązujący w tym roku, czyli 350 tys. euro – mówi Piotr Bryński, dyrektor departamentu ubezpieczeń komunikacyjnych w Compensie.

Dlatego firma w ubiegłym tygodniu zaproponowała klientom ochronę na wypadek szkód osobowych do 500 tys. euro na osobę, bez dodatkowej składki (inne towarzystwa też mają taką ofertę, ale każą sobie za to płacić). Compensa już teraz zapowiada, że taki sam manewr zastosuje w przyszłym roku i zaproponuje limit wyższy niż 1,5 mln euro.

Zwłaszcza że – jak twierdzi Piotr Bryński – gratisowe podwyższenie limitu nie kosztuje firmy zbyt wiele, natomiast może przyciągnąć nowych klientów.

Najlepiej za darmo

Chyba ma rację, gdyż dotychczas podwyższenie limitu, za które trzeba było zapłacić, nie cieszyło się zainteresowaniem klientów. Przekonał się o tym AIG, który pół roku temu skierował taką ofertę do firm posiadających floty pojazdów. Teoretycznie powinni być to klienci wyjątkowo świadomi ryzyka. Nic z tego.

– Do tej pory wystawiliśmy zaledwie kilka takich polis – mówi Paweł Holnicki, członek zarządu AIG.


Marcin Jaworski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

REKLAMA