| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przeszkody w zatrudnieniu w UE

Przeszkody w zatrudnieniu w UE

Specjaliści z nowych krajów Unii Europejskiej (w tym Polski), mimo otwarcia dla nich niektórych rynków pracy, m.in. w Wielkiej Brytanii, nadal borykają się z różnymi praktycznymi przeszkodami dotyczącymi możliwości zatrudnienia w UE.

Tezę tę głosi opublikowany dziś raport przygotowany przez Uniwersytet w Manchesterze dla brytyjskiej agencji zatrudnienia Vedior. Według dziennika „Financial Times”, punktem wyjścia raportu są trudności, które napotykają agencje pośrednictwa pracy w krajach Europy Środkowej, gdy usiłują skierować swoich pracowników do krajów Europy Zachodniej do pracy na kontrakty czasowe. Nie dotyczą one jedynie nieznajomości języka angielskiego. – Osoba starająca się o pracę w UE musi przejść przez ogrom biurokracji, a to byłoby trudne nawet dla kogoś, dla kogo język angielski jest pierwszym językiem – twierdzą pracownicy agencji Vedior.
Inne trudności, jakie napotykają osoby szukające pracy w Unii, to m.in. sceptyczny stosunek unijnych pracodawców do zawodowych kwalifikacji pracowników z nowych krajów członkowskich. Problemem jest też brak jednolitych europejskich standardów w różnych dziedzinach albo nieegzekwowanie istniejących przepisów. Jak podkreśla FT, mimo wielu unijnych dyrektyw wprowadzających zasadę automatycznego uznania kwalifikacji zawodowych dla różnych kategorii pracowników, np. w sektorze służby zdrowia, nie wszystkie dyplomy lekarskie i pielęgniarskie uzyskane przez absolwentów szkół medycznych i pielęgniarskich w krajach Europy Środkowej są uznawane przez brytyjskie organizacje zawodowe. Jednak, jak podkreślają agencje pośrednictwa pracy, nawet w przypadku personelu medycznego, którego kwalifikacje nie budzą wątpliwości, na aprobatę ze strony brytyjskich organizacji zawodowych trzeba czekać miesiącami.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »