reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przeszkody w zatrudnieniu w UE

Przeszkody w zatrudnieniu w UE

Specjaliści z nowych krajów Unii Europejskiej (w tym Polski), mimo otwarcia dla nich niektórych rynków pracy, m.in. w Wielkiej Brytanii, nadal borykają się z różnymi praktycznymi przeszkodami dotyczącymi możliwości zatrudnienia w UE.

Tezę tę głosi opublikowany dziś raport przygotowany przez Uniwersytet w Manchesterze dla brytyjskiej agencji zatrudnienia Vedior. Według dziennika „Financial Times”, punktem wyjścia raportu są trudności, które napotykają agencje pośrednictwa pracy w krajach Europy Środkowej, gdy usiłują skierować swoich pracowników do krajów Europy Zachodniej do pracy na kontrakty czasowe. Nie dotyczą one jedynie nieznajomości języka angielskiego. – Osoba starająca się o pracę w UE musi przejść przez ogrom biurokracji, a to byłoby trudne nawet dla kogoś, dla kogo język angielski jest pierwszym językiem – twierdzą pracownicy agencji Vedior.
Inne trudności, jakie napotykają osoby szukające pracy w Unii, to m.in. sceptyczny stosunek unijnych pracodawców do zawodowych kwalifikacji pracowników z nowych krajów członkowskich. Problemem jest też brak jednolitych europejskich standardów w różnych dziedzinach albo nieegzekwowanie istniejących przepisów. Jak podkreśla FT, mimo wielu unijnych dyrektyw wprowadzających zasadę automatycznego uznania kwalifikacji zawodowych dla różnych kategorii pracowników, np. w sektorze służby zdrowia, nie wszystkie dyplomy lekarskie i pielęgniarskie uzyskane przez absolwentów szkół medycznych i pielęgniarskich w krajach Europy Środkowej są uznawane przez brytyjskie organizacje zawodowe. Jednak, jak podkreślają agencje pośrednictwa pracy, nawet w przypadku personelu medycznego, którego kwalifikacje nie budzą wątpliwości, na aprobatę ze strony brytyjskich organizacji zawodowych trzeba czekać miesiącami.


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama