REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Trybunał Konstytucyjny o różnicowaniu wynagrodzeń

REKLAMA

Przepisy pozwalające na obniżanie wynagrodzeń do 80 i 90 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę osobom, które nie osiągnęły łącznego okresu zatrudnienia wynoszącego 2 lata, są zgodne z Konstytucją RP - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.
W okresie od 1 stycznia 2003 r. do 31 grudnia 2005 r. zgodnie z przepisami ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, osoby z łącznym stażu zatrudnienia poniżej 2 lat mają zagwarantowane prawo do wynagrodzenia nie niższego niż 80 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy oraz 90 proc. wysokości tego wynagrodzenia w drugim roku pracy. Zdaniem Komisji Krajowej NSZZ Solidarność zróżnicowanie uprawnień do minimalnego wynagrodzenia w oparciu o staż pracy narusza zasadę równości wobec prawa wyrażoną w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.

Pełnomocnik związku dopuścił jednak różnicowanie wysokości minimalnego wynagrodzenia od rozwoju gospodarczego i kosztów utrzymania w różnych regionach naszego kraju. Ponadto związkowcy uważają, iż niedopuszczalne i sprzeczne z konstytucyjną zasadą sprawiedliwości społecznej art. 2 (Konstytucji RP) jest różnicowanie praw obywatelskich na poziomie ich minimum. Z tych powodów do Trybunału Konstytucyjnego trafił wniosek o zbadanie zgodności z konstytucją art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679). Przedstawiciel ustawodawcy argumentował, iż dzięki takiemu różnicowaniu osoby wchodzące na rynek pracy w latach 2003-2005 mają większe szanse na znalezienie zatrudnienia, co jest elementem pewnej strategii prowadzonej przez rząd i zarazem zapisanego w art. 65 ust. 5 Konstytucji RP obowiązku walki z bezrobociem.

Zdaniem Trybunału rozwiązanie dopuszczające różnicowanie wysokości minimalnego wynagrodzenia na podstawie stażu pracy jest zgodne z ustawą zasadniczą. Dotychczasowa linia orzecznictwa TK jasno określiła kryteria, które dopuszczają odstępstwa od nakazu równego traktowania podmiotów podobnych. Kryteria te muszą pozostawać w bezpośrednim związku z celem i zasadniczą treścią przepisów; waga interesu, któremu ma służyć różnicowanie sytuacji adresatów normy, musi pozostawać w odpowiedniej proporcji do wagi interesów, które zostaną naruszone w wyniku nierównego traktowania; pozostawać w jakimś związku z innymi wartościami, zasadami konstytucyjnymi, uzasadniającymi odmienne traktowanie podmiotów podobnych.

Wszystkie te kryteria zostały w tym przypadku spełnione i nie może być mowy o niekonstytucyjności art. 6 ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu. Dobór kryteriów różnicujących wysokość minimalnego wynagrodzenia nie jest przypadkowy. Możliwość wynagradzania na konkurencyjnych warunkach osób bez stażu i doświadczenia zawodowego niewątpliwie zwiększa ich szanse na rynku pracy. Poza tym kryterium stażu pracy w sferze kształtowania stosunku pracy ma bardzo duże i utrwalone znaczenie, np. wymiar urlopu, wysokość odszkodowania przy zwolnieniach grupowych.
Ustawodawca, różnicując wysokość minimalnego wynagrodzenia, nie naruszył zasady sprawiedliwości społecznej, gdyż dzięki przyjętym rozwiązaniom starał się stworzyć warunki dostępu do podstawowej wartości, jaką jest praca.
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA