| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie: dodatkowe badania techniczne sprowadzonych aut

Wchodzi w życie: dodatkowe badania techniczne sprowadzonych aut

Będzie wreszcie możliwe przeprowadzanie dodatkowych badań technicznych samochodów sprowadzonych z zagranicy, które noszą ślady uszkodzeń lub ich stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji.

Od 8 grudnia br. obowiązuje rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 9 listopada 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach (Dz.U. nr 249, poz. 2499).Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury, dotychczas pojazdy sprowadzone z zagranicy podlegały tylko tzw. pierwszemu badaniu technicznemu, które jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją w kraju. Obecnie, jeśli to badanie wykaże, że pojazd sprowadzony z zagranicy nosi ślady uszkodzeń lub jego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji, to pojazd musi przejść dodatkowe specjalistyczne badania techniczne, aby mógł być dopuszczony do ruchu. Opłata za dodatkowe badanie wynosi 94 zł.Warto przypomnieć, iż ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. nr 92, poz. 884) wprowadziła dodatkowe badanie techniczne dla pojazdu sprowadzonego z zagranicy i noszącego ślady uszkodzeń już od 1 maja 2004 r. Wprowadzenie takiego dodatkowego badania technicznego wpłynąć miało na ograniczenie napływu do Polski pojazdów powypadkowych niekwalifikujących się do skutecznej naprawy. Tymczasem rozporządzenie, które umożliwi przeprowadzenie takich badań, zaczyna obowiązywać dopiero od 8 grudnia br., a więc po okresie, w którym już sprowadzono do Polski ogromną liczbę używanych samochodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK