| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm. Czy będzie ekologiczna reforma fiskalna?

Sejm. Czy będzie ekologiczna reforma fiskalna?

Eksperci podkreślają konieczność wprowadzenia w Polsce - na wzór innych krajów UE - ekologicznej reformy fiskalnej, gdzie przychody z nowych podatków byłyby wykorzystane do obniżenia podatków nakładanych na pracę lub kapitał.

Pomysł jest dobry, ale najpierw trzeba oszacować koszt wprowadzenia takiej reformy – uważają posłowie.
Podczas ostatniego posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa posłowie omawiali – przy udziale zaproszonych ekspertów – kwestie związane z wprowadzeniem w Polsce ekologicznej reformy podatkowej (ERP).

ERP  polega na przesunięciu obciążeń podatkowych z pracy i kapitału na emisję zanieczyszczeń lub eksploatację zasobów naturalnych. Reformę tę – w różnych formach i skali – wprowadzono w ośmiu krajach Unii Europejskiej.

W Unii przychody z podatków ekologicznych są tworzone głównie w wyniku opodatkowania nośników energii, ale do ekologicznych podatków zalicza się też: podatek akcyzowy od kupna samochodu, podatki związane z jego użytkowaniem (np. podatek rejestracyjny), podatki emisyjne oraz podatek węglowy i siarkowy. W krajach UE udział podatków ekologicznych w dochodach budżetu wynosi średnio 6,84 proc. Środki zgromadzone dzięki tym podatkom służą głównie do redukcji kosztów pracy poprzez obniżenie składek na ubezpieczenie społeczne oraz stawek PIT i CIT.

W opinii posłów, idea ERP warta jest rozważenia, jednak należy oszacować koszty jej wprowadzenia.
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »