| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Eurostat o deficycie krajów UE i strefy euro

Eurostat o deficycie krajów UE i strefy euro

Kraje strefy euro i Unii Europejskiej odnotowały w zeszłym roku wzrost deficytów budżetowych oraz zadłużenia publicznego. Takie sa wnioski z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat.

Przeciętnie w Eurolandzie deficyt budżetowy wynosił w 2003 roku 2,7 proc. PKB, a dług publiczny sięgał 70,7 proc. PKB. W porównaniu z 2002 r. aż w szesnastu państwach członkowskich UE odnotowano wzrost deficytów. Największe różnice między wydatkami i dochodami wystąpiły w Czechach (deficyt na poziomie 12,6 proc. PKB), na Malcie (-9,7 proc.), Cyprze (-6,4 proc.), na Węgrzech (-6,2 proc.), w Grecji (-4,6 proc.), we Francji (-4,1 proc.), w Polsce (-3,9 proc.), w Niemczech (-3,8 proc.), na Słowacji (-3,7 proc.) i w Wielkiej Brytanii (-3,3 proc). Osiem państw Unii miało nadwyżkę budżetową – od największej rzędu 3,1 proc. w Estonii, po 0,1 proc. w Irlandii. W porównaniu z pierwszą notyfikacją z marca br., Grecja musiała dokonać największych korekt – z 1,7 proc. do 4,6 proc. Dania zredukowała nadwyżkę z 1,5 proc. do 0,3 proc.
W porównaniu z 2002 r. z siedmiu do dziewięciu wzrosła liczba krajów UE, w których dług publiczny przekroczył w 2003 r. próg 60 proc. PKB. Są to: Grecja (109,9 proc.), Włochy (106,2 proc.), Belgia (100,7 proc.), Malta (71,1 proc.), Cypr (70,9 proc.), Austria (65,1 proc.), Niemcy (64,2 proc.), Francja (63,7 proc.), Portugalia (60,3 proc.). W Polsce zadłużenie publiczne osiągnęło w zeszłym roku 45,4 proc.
Na osłabienie reguł Paktu Stabilizacji i Wzrostu, który ustalił, że dług publiczny w krajach strefy euro nie może przekraczać 60 proc. PKB, a deficyt budżetowy – 3 proc. PKB, nie zgadza się prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK