reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Praca i ubezpieczenia

Nawiązanie stosunku pracy

Aktualizacja: 30.09.2008

Świadczenie pracy z reguły odbywa się na podstawie umowy o pracę. Przepisy prawa pracy przewidują również inne formy zatrudnienia pracownika. »

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownika

Aktualizacja: 23.09.2008

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy ścigają wykroczenia przeciwko prawom pracowników. Pracodawcy muszą pamiętać, że za większość z nich grożą surowe kary. »

Zawieszenie układu zbiorowego pracy

Aktualizacja: 23.09.2008

Zawieszeniu ulegają jedynie te postanowienia układu, które w sposób korzystniejszy niż Kodeks pracy regulują prawa pracowników. »

Regulamin pracy

Aktualizacja: 22.09.2008

Regulamin pracy jako akt prawa wewnętrznego stanowi jedno ze źródeł prawa pracy. Może zawierać postanowienia dotyczące m.in. przyjętych okresów rozliczeniowych czasu pracy, terminu, miejsca, czasu oraz częstotliwości wypłaty wynagrodzenia. »

Jak pracownicy unikają wypowiedzeń

Aktualizacja: 22.09.2008

Przeszkodą w dokonaniu skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę może być m.in. nagła choroba, ciąża czy działalność związkowa. »

Praca przy monitorze

Aktualizacja: 18.09.2008

Praca na stanowisku wyposażonym w monitor ekranowy jest uznawana za pracę uciążliwą. Czy z tego faktu wynikają jakieś przywileje dla pracownika? »

Jak zatrudnić pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy

Aktualizacja: 18.09.2008

Pracownik zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy korzysta z takich samych uprawnień jak pracownicy pełnoetatowi. Inaczej jednak rozliczany jest jego wymiar urlopu wypoczynkowego i praca w godzinach nadliczbowych. »

Pracownik może mieć nawet 12-miesięczny okres wypowiedzenia

Aktualizacja: 18.09.2008

Zgodnie z art. 36 par. 1 k.p. długość okresów wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony zależy od stażu pracy u danego pracodawcy. Czy jest możliwe stosowanie dłuższych okresów wypowiedzenia niż przewidziane w tym artykule? »

Na jakich zasadach pracodawca może kontrolować pracowników

Aktualizacja: 16.09.2008

Pracodawcy coraz częściej decydują się kontrolować swoich pracowników. Zagadnienia dotyczące zakresu tej kontroli nie zostały uregulowane wprost w przepisach prawa pracy. Dlatego kontrolując pracowników pracodawcy powinni uważać, aby nie naruszać przy tym ich prywatności. »

Jak zawrzeć przedwstępną umowę o pracę

Aktualizacja: 15.09.2008

Umowa przedwstępna nie tylko dyscyplinuje strony umowy, ale pozwala także wyegzekwować zgodę na zawarcie ostatecznej umowy. Może również stanowić podstawę do roszczenia odszkodowawczego. »

Decyzje pokontrolne inspektora pracy

Aktualizacja: 15.09.2008

Inspektor pracy, jeśli stwierdzi naruszenie przepisów prawa pracy, może bez zgody pracodawcy nałożyć karę finansową lub wydać nakaz natychmiastowego zamknięcia stanowisk pracy stwarzających zagrożenie dla życia pracowników. »

Obowiązek przywrócenia pracownika do pracy

Aktualizacja: 15.09.2008

Pracodawca musi czasami ponownie zatrudnić zwolnionego pracownika i to na takich samych warunkach, jak przed zwolnieniem. W przeciwnym wypadku naraża się na zapłatę odszkodowania. »

Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemca pracodawca może zapłacić grzywnę

Aktualizacja: 12.09.2008

Cudzoziemiec, aby legalnie wykonywać pracę w Polsce, musi najpierw uzyskać zezwolenie na pracę. Jakie obowiązki musi spełnić firma, która chce go zatrudnić? »

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może podlegać ubezpieczeniom

Aktualizacja: 11.09.2008

Od 20 września możliwe jest zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej. W okresie tym przedsiębiorcy mogą opłacać za siebie składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Po zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego przez członka rodziny albo zawarciu umowy z NFZ zachowają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. »

Raty składek ZUS

Aktualizacja: 08.09.2008

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą odprowadzającą składki z tytułu ubezpieczeń społecznych. Jednakże moja sytuacja finansowa nie pozwala mi na ich opłacanie w wymaganej wysokości. Czy i kiedy mogę domagać się od ZUS rozłożenia moich zaległości lub także przyszłych jeszcze nieopłaconych składek na raty? »

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama