| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Warto wiedzieć

Karta kredytowa – podstępna pułapka czy źródło wielu korzyści

Aktualizacja: 31.08.2011

Karta kredytowa stała się w ostatnich miesiącach jednym z najczęściej opisywanych produktów bankowych. Głównym powodem zainteresowania kartami kredytowymi nie była bynajmniej rewolucja w ofercie kart, a rosnące zadłużenie Polaków korzystających z „kredytówek”. Jak wynika z danych NBP, na koniec lutego b.r. zadłużenie na kartach kredytowych wynosiło aż 12,8 mld zł. »

Sprawdzenie salda w bankomacie kosztuje

Aktualizacja: 04.01.2010

Większość posiadaczy kart płatniczych nie zdaje sobie sprawy, że tak niewinna operacja jak sprawdzenie salda rachunku w bankomacie może oznaczać konieczność zapłacenia prowizji. »

Kary dla zapominalskich

Aktualizacja: 04.01.2010

Banki naliczają kary za przekroczenie terminu spłaty karty nawet o jeden dzień. Dodatkowo kosztuje też przekroczeniu limitu kredytowego. »

Spłata karty na raty

Aktualizacja: 04.01.2010

Niektóre banki rozkładają spłatę zakupów opłaconych kartą kredytową na równe raty. Jest to najprostszy sposób uzyskania kredytu ratalnego. »

Minimalna kwota transakcji kartą płatniczą

Aktualizacja: 15.07.2016

Niektórzy właściciele sklepów akceptujących karty płatnicze wymagają minimalnej kwoty przy transakcjach elektronicznych, dotyczy to głównie mniejszych punktów. Przy kasie umieszczona jest informacja, iż minimalna kwota transakcji wynosi 5,10 lub nawet 20 zł. »

Kłopotliwy elektroniczny napiwek

Aktualizacja: 04.01.2010

Używając karty płatniczej do płacenia rachunków w restauracjach punktach usługowych coraz częściej spotykamy się z możliwością zostawienia napiwku za miłą obsługę w lokalu. Napiwek dopisujemy długopisem na potwierdzeniu z terminala płatniczego. »

Gotówka ze sklepowej kasy, Cash Back

Aktualizacja: 04.01.2010

Do jednej z najnowszych usług oferowanych przez operatorów kart płatniczych zaliczyć możemy Cash Back. Jest to możliwość zrobienia wypłaty gotówki w kasie sklepu, przy okazji robienia zakupów. »

Na czym polega preautoryzacja

Aktualizacja: 12.09.2014

Preautoryzacja wykorzystywana jest najczęściej w hotelach i wypożyczalniach samochodów. Jej celem jest zabezpieczenie środków na koncie klienta na wypadek jego rezygnacji z usługi. »

Transakcja DCC (w walucie karty)

Aktualizacja: 04.01.2010

Dzięki usłudze DCC zagraniczni turyści odwiedzający Polskę mogą za pomocą swojej karty płatniczej dokonać transakcji rozliczonej w euro, dolarach lub funtach. W terminalach obsługujących transakcje DCC, turyści mogą wybrać transakcję w złotych, lub w walucie karty. »

Nie zawsze darmowe karty kredytowe

Aktualizacja: 04.01.2010

Coraz częściej banki starają się obdarować nas promocyjnymi kartami kredytowymi. Dzięki kartom, które dostajemy za darmo, możemy korzystać z wielu przywilejów i rabatów w sieciach sklepów, które je wydają. Czy warto jednak gromadzić w portfelu dużą liczbę kart? »

Kiedy przedsiębiorca powinien zdecydować się na terminal płatniczy

Aktualizacja: 04.01.2010

Przy wyborze terminala akceptującego karty płatnicze należy wziąć pod uwagę liczbę klientów, którzy pytają o możliwość dokonania zapłaty w tej formie. »

Dług na karcie czy kredyt

Aktualizacja: 05.09.2011

Karty kredytowe pozwalają na korzystanie z nieoprocentowanego kredytu niemal dwa miesiące. Potem dług już kosztuje. »

Korzyści i koszty posiadania terminala

Aktualizacja: 04.01.2010

Jednym z pierwszych etapów podejmowania decyzji dotyczącej terminala, jest rozważenie korzyści, jakie może nam przynieść instalacja terminala i ocena, czy przewidywana ich skala jest zadowalająca z punktu widzenia prowadzonej działalności. »

Mobilne bankomaty

Aktualizacja: 04.01.2010

Spółka giełdowa eCard, zajmująca się płatnościami internetowymi i właściciel prawie 300 bankomatów w Polsce, w swojej ofercie proponuje także wynajęcie mobilnych bankomatów, tzw. „maszyn na kółkach”, czyli bankomatów zainstalowanych na specjalnych samochodach. »

Posiadacz i użytkownik

Aktualizacja: 04.01.2010

Definicje prawne tych podmiotów zawarte są w ustawie z 11 października 2002 r. o elektronicznych instrumentach płatniczych. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »