| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Polska chce pogłębić relacje handlowe z Chinami

Polska chce pogłębić relacje handlowe z Chinami

– Chcemy nawiązać z Chinami silne i długotrwałe relacje handlowe. Jesteśmy wiarygodnym partnerem gospodarczym i jedynym krajem w Unii Europejskiej, który zanotował w 2009 r. wzrost PKB – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z chińskim wiceministrem spraw zagranicznych Zhangiem Zhijunem. Rozmowy odbyły się 2 lutego br. w Ministerstwie Gospodarki.

Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że obecny poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej znacznie odbiega od potencjału obu państw.

– Dobrą okazją do poruszenia spraw, które są w polu zainteresowań przedsiębiorców z naszych krajów będzie planowana w Warszawie w I kwartale br. XIV sesja Polsko-Chińskiej Komisji Współpracy Gospodarczej – zaznaczył wiceszef polskiego rządu.

Dodał, że kolejną szansą na zacieśnienie kontaktów między Polską a Chinami będzie Światowa Wystawa EXPO 2010 w Szanghaju.

– To doskonała możliwość promocji polskiego eksportu do Chin, a dla wielu przedsiębiorców czas na nawiązanie relacji biznesowych – powiedział wicepremier Pawlak.

Wiceminister gospodarki Rafał Baniak przypomniał, że polska gospodarka stoi w obliczu modernizacji m.in. energetyki i infrastruktury.

– Na te cele chcemy przeznaczyć blisko 100 mld euro z środków własnych i unijnych – wyjaśnił wiceminister. Przypomniał, że we wrześniu 2009 r. chińska firma wygrała przetarg na budowę dwóch odcinków autostrady z okolic Łodzi do Warszawy.

– Jesteśmy otwarci na rozwój współpracy także w innych dziedzinach, jak choćby w rolnictwie czy górnictwie – dodał.
Wiceminister spraw zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej Zhang Zhijun wyjaśnił, że jego wizyta ma na celu wzmocnienie i rozwój wzajemnych relacji ekonomicznych i dyplomatycznych naszych krajów.

– Polska jest bardzo ważnym partnerem gospodarczym Chin w tym regionie Europy – podkreślił.

Zapewnił, że będzie zachęcał chińskich przedsiębiorców do wzięcia udziału w planie modernizacji polskiej gospodarki. Wiceminister Zhang dodał również, że jego rząd rozważa wysłanie do naszego kraju delegacji Chińskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji.
Według wstępnych ocen wymiana handlowa Polski i Chin wyniosła w 2009 r. 11 mld euro, przy czym eksport osiągnął wartość miliarda euro, a import blisko 10 mld euro.

MG/IN

Zobacz także: Finanse i rozwój Wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »