REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Restauracja - finansowanie

REKLAMA

REKLAMA

Zakładając restaurację musisz mieć świadomość, że na starcie musisz wyłożyć spore sumy. W zależności od rodzaju i wystroju lokalu od 200 tys. zł - nawet do kilku milionów złotych.

Środki unijne

REKLAMA

Zakładając własną działalność gospodarczą można skorzystać zpomocy unijnej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Działanie 6.2.Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

W ramach tego funduszu można uzyskać nawet do 40 000PLN bezzwrotnej pomocy na start firmy. Można liczyć również na ok. 1000 PLNdotacji pomostowej, wypłacanej co miesiąc przez 6 do 12 miesięcy od rozpoczęciadziałalności.

Jednym z najważniejszych warunków skorzystania z tej dotacjijest nieprowadzenie działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 12 miesięcylicząc od dnia przystąpienia do programu. W tramach tego programu pewne grupyosób są preferowane jak np. osoby przed 25 rokiem życia i osoby powyżej 45 rokużycia lub kobiety wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy. Jednakże jeśli niespełniasz tych warunków nie oznacza to, że dotacji nie otrzymasz. W ramach tegoprogramu fundusze otrzymuje się od razu, możesz dokonać potrzebnych zakupów, adopiero na końcu rozlicza się wykorzystane środki.

Wszelkie niezbędne informacje uzyskasz w swoim UrzędziePracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Programyregionalne

Dofinansowanie można otrzymać też w ramach RegionalnychProgramów Operacyjnych działających w poszczególnych województwach. Dotacje wramach programów regionalnych wypłacana jest w formie refundacji a to oznaczaże najpierw musisz sfinansować całą inwestycję z własnych środków a dopieropotem starać się o zwrot środków.

Wiele ważnych i ciekawych informacji znajdzieszw Internecie. M.in. na stronach:

www.funduszestrukturalne.gov.pl

www.fundusze-europejskie.pl

 

 

Poniżejprzedstawiona zostaje lista instytucji (z adresami internetowymi), którezajmują się m.in. udzielaniem pożyczek w poszczególnych województwach małym iśrednim przedsiębiorstwom. Na prezentowanych stronach znajdziesz informacjedotyczące pożyczek, niezbędne wnioski do pobrania.

 

Dolnośląskie

Agencja Rozwoju Regionalnego AGROREG S.A.

www.agroreg.com.pl

Lubelskie

Lubelska Fundacja Rozwoju - Agencja Rozwoju Regionalnego

www.lfr.lublin.pl

Lubuskie

Stowarzyszenie Wspierania Małej Przedsiębiorczości

www.swmpdobiegniew.pl

Łódzkie

Łódzka Agencja Rozwoju regionalnego S.A.

www.larr.lodz.pl

Małopolskie

Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

www.marr.pl

Mazowieckie

Stowarzyszenie Rozwoju Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych

www.srp.pl

Opolskie

Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych

www.fundacja.opole.pl

Podkarpackie

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

www.rarr.rzeszow.pl

Podlaskie

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego

www.pfrr.bialystok.pl

Pomorskie

Słupskie Stowarzyszenie Innowacji Gospodarczych i Przedsiębiorczości

www.inkubator.slupsk.pl

Śląskie

Fundusz Górnośląski S.A.

www.fgrn.com.pl

Warmińsko-mazurskie

Warmińsko - Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

www.rcb-olsztyn.pl

Wielkopolskie

Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o.

www.warp.org.pl

Zachodniopomorskie

Fundacja Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości

www.fundacja.koszalin.pl

 

KREDYTBANKOWY

Być może zaczynając działalność gospodarczą będzieszpotrzebował - nawet niewielkiego - kredytu np. na remont lokalu. Jakoprzedsiębiorca masz bardzo szeroką ofertę do wyboru

Pamiętaj jednak, podejmując decyzję o wzięciu kredytu, abynie iść do pierwszego lepszego banku (np. najbliżej położonego), przejrzyjoferty co najmniej kilku banków. Porównaj oprocentowanie, wysokości marżpobieranych przez bank, wysokości rat. To wszystko będzie dla Ciebie bardzoważne. Skorzystaj ewentualnie z pomocy doradcy finansowego, który przedstawi Ciróżne oferty.

Pamiętaj, że biorąc kredyt musisz go potem regularniespłacać!

Doradcy Finansowi:

www.Expander.pl

www.OpenFinance.pl

www.Finamo.pl

www.xelion.pl

www.goldfinance.pl

www.profity.com.pl

www.bezplatnidoradcy.pl

www.ackfinanse.pl

www.kredytdlafirm.pl

www.kredytydlafirm.pl

Banki:

www.pkobp.pl

www.kredytbank.pl

www.bph.pl

www.millenium.pl

wwww.multibank.pl

www.citibank.pl

www.ingbank.pl

www.polbank.pl

www.lukasbank.pl

www.wbk.pl

Sprawdź również inne oferty kredytowe np. Funduszu Mikro,powołanego w celu wspierania rozwoju mikroprzedsiębiorczości

www.funduszmikro.pl

 

Leasing

Przyotwieraniu restauracji bardzo korzystną formą finansowania pewnych inwestycjimoże okazać się leasing.

Korzyści podatkowe

Leasingpozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisamipodatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego),stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu, zalicza siędo kosztów uzyskania przychodu.
W przypadku leasingu operacyjnego (najczęściej wybieranego przez małych iśrednich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest doskładników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodujest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe obniżająpodstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.
Gdy zdecydujesz się na kupno sprzętu (samochodu) ze środków własnych lub ześrodków pochodzących z kredytu, VAT będziesz musiał zapłacić jednorazowo. Leasingpotrzebnego Ci sprzętu pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (VAT jestfinansowany przez leasingodawcę i później doliczany jest do miesięcznych ratleasingowych netto).
Płacony w taki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony.

Uproszczoneprocedury

Wprzeciwieństwie do standardowych procedur kredytowych firmy leasingowe wymagająminimum formalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze. Najczęściej należyprzedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy. Nie jestwymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowaniajest krótki, często tylko kilkugodzinny.

Możliwośćniewielkiego zaangażowania kapitału własnego

Leasinggwarantuje możliwość korzystania ze sprzętu (samochodu) bez koniecznościangażowania większych nakładów finansowych. Firmy leasingowe oczekująniewielkich opłat wstępnych, często jest to 5-10% wartości sprzętu (samochodu),zdarzają się też oferty firm leasingowych nie wymagających wpłaty początkowej.

Sprawdźtakie oferty jak np.:

www.gastropolis.pl

www.efl.pl

www.mmgastro.eu

www.haspol.com.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA