| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NBP: firmy w lepszych nastrojach mimo problemów ze zmianą VAT

NBP: firmy w lepszych nastrojach mimo problemów ze zmianą VAT

Zanotowano wyraźną poprawę nastrojów wśród ankietowanych przedsiębiorstw, mimo problemów wynikających ze zmiany stawek VAT pod koniec 2010 r. - poinformował NBP w opublikowanym styczniowym raporcie o kondycji sektora przedsiębiorstw.

Według raportu NBP przedsiębiorstwa oceniły jednorazowe koszty wprowadzenia nowych stawek VAT jako "niezbyt duże" - taką opinię wyraziło 89 proc. respondentów. Ale firmy wskazały, że zmiana ta spowodowała spore trudności oraz wzrost obaw o tempo kształtowania się inflacji.

"Jeśli chodzi o przeniesienie wzrostu stawek VAT na ceny, to takie plany ma ok. 53 proc. badanych, w tym 39 proc. firm zrobi to w styczniu br. W większości tych firm cały ciężar wzrostu podatku zostanie przerzucony na odbiorców" - napisano w raporcie.

Z ankiety wynika też, że w co trzeciej firmie podwyżka VAT nie zostanie w ogóle uwzględniona w cenach. "Obawy o pojawienie się negatywnych następstw zmian podatku VAT mogły być jedną z przyczyn częstszych redukcji kosztów, przeprowadzonych w IV kw. 2010 r." - wskazano.

Zdaniem NBP w IV kw. 2010 oceny sytuacji w sektorze przedsiębiorstw w dalszym ciągu się poprawiały, czemu sprzyjał rosnący popyt, zwłaszcza ze strony odbiorców zagranicznych. "Zanotowano przy tym wyraźny wzrost optymizmu prognoz na kolejny kwartał, po dwóch kwartałach spadku" - napisano.

Ankietowane firmy oczekują, że inflacja wyraźnie wzrośnie. "Odmiennie niż w poprzednim kwartale, w I kw. br. nakłada się to również na znacznie częściej planowane podwyżki cen na towary i usługi oferowane przez ankietowane firmy" - podano.

Według ekspertów banku w I kw. 2011 r. przedsiębiorcy nieco częściej deklarują zwiększenie produkcji. "Prognozy produkcji poprawiły się jednak głównie w grupie eksporterów. Firmy zorientowane na rynek krajowy spodziewają się na początku roku niewielkiego spadku tempa sprzedaży, przewidują również możliwość obniżenia dynamiki produkcji" - napisano. Wskazano, że największe spadki optymizmu zanotowano w budownictwie.

Według banku centralnego w 2011 r. można oczekiwać zwiększenia aktywności inwestycyjnej w sektorze przedsiębiorstw. Najwięcej inwestycji zapowiadają duże i bardzo duże firmy, ale widoczne jest też ożywienie w sektorze MSP. "Skala planowanych inwestycji, w tym zwłaszcza działań skutkujących powiększeniem potencjału wytwórczego, w dalszym ciągu nie będzie duża" - zastrzeżono.

Zdaniem analityków NBP poprawie nastrojów nie towarzyszyły plany wzrostu zatrudnienia i płac - wskaźnik prognoz zatrudnienia utrzymał się na poziomie z poprzedniego kwartału. Przyjmować pracowników mogą firmy o wysokim wykorzystaniu mocy oraz te, które planują zwiększenie produkcji. "W podmiotach, w których perspektywy sprzedaży są mniej optymistyczne lub wręcz złe, ankietowani zapowiadają dalsze zwolnienia" - prognozuje NBP.

W raporcie wskazano, że skala ewentualnych podwyżek płac zmniejszyła się wobec poprzedniego kwartału. "Wzrost zatrudnienia i podwyżki płac najczęściej planują firmy z kapitałem zagranicznym, najrzadziej zaś przedsiębiorstwa publiczne" - poinformowano.

Przedsiębiorstwa "relatywnie dobrze" oceniają swoją płynność finansową. W raporcie zastrzeżono jednak, że odsetek firm odczuwających problemy w tym obszarze bardzo powoli, ale nieprzerwanie rośnie. Nie ma to jednak przełożenia na pogorszenie terminowości spłaty kredytu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Pasierbek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »