| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwolnienie z VAT tylko dla producentów jest celowe

Zwolnienie z VAT tylko dla producentów jest celowe

Resort finansów nie zamierza zmieniać przepisów o VAT w zakresie zwolnienia darowizn żywności. Ograniczenie zwolnienia tylko do producentów nie było przypadkowe.


Minister finansów odpowiedział na pismo rzecznika praw obywatelskich w sprawie zakresu zwolnienia stosowanego do darowizn żywności przekazywanych na cele charytatywne. W odpowiedzi wyjaśniono, że objęcie zwolnieniem tylko producentów żywności było celowym działaniem, a nie przeoczeniem. Rozwiązanie to miało zapewnić szczelność systemu podatkowego i ochronić budżet przed nadużyciami ze strony podatników. Żywność jest bowiem sprzedawana także na targowiskach i bazarach czy w handlu akwizycyjnym, gdzie obrót jest narażony na różnego rodzaju patologie, np. nieewidencjonowanie sprzedaży. Ponadto obrót w tym zakresie trudno poddaje się kontroli.

To jednak niejedyny powód, żeby nie rozszerzać kręgu podatników zwolnionych z VAT. Dodatkowo u producentów żywności - w przeciwieństwie do handlowców - nie można określić podstawy opodatkowania uwzględniającej realną wartość produktów spożywczych. Do obliczenia tej podstawy uwzględnia się koszty wytworzenia, które w krótkim okresie co do zasady nie ulegają zmianie - podkreśliło MF.

Minister nie zgodził się z rzecznikiem, że wprowadzona od 1 stycznia 2009 r. regulacja nie likwiduje barier administracyjnych hamujących działania o charakterze dobroczynnym i nie przeciwdziała marnowaniu się żywności.

Aleksandra Tarka

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »