reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatek należny nawet w trakcie zawieszenia

Podatek należny nawet w trakcie zawieszenia

Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje zmiany stawki podatku od budynków i budowli zajętych na prowadzenie działalności.


WYJAŚNIENIE

Przedsiębiorca lub firma, która zgodnie z art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, musi płacić w tym okresie podatek od posiadanych nieruchomości według stawek określonych dla gruntów i budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wyjaśnijmy, że maksymalna stawka dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w 2009 roku będzie wynosić 0,74 zł za 1 mkw. powierzchni, a stawka dla budynków lub ich części 19,81 zł. Taka interpretacja przepisów wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie, Marka Poniatowskiego.

Resort uznał, że w sytuacji gdy firma zawiesza działalność, nie ma podstaw do zastosowania dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stawek określonych dla gruntów i budynków pozostałych (w 2009 roku maksymalna stawka dla takich gruntów wyniesie 0, 37 zł, a dla budynków 6,64 zł).

W czasie zawieszenia swoje zobowiązania podatkowe będą jednak mogli obniżyć przedsiębiorcy, którzy zajęli budynki mieszkalne lub ich części na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak wynika z interpretacji resortu, do nieruchomości tych będą stosowane stawki podatku jak dla osób fizycznych.

Zmiana zasad opodatkowania nastąpi również w przypadku, gdy przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, posiada grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz leśnych zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza i leśna. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, zawieszenie działalności spowoduje opodatkowanie tych gruntów podatkiem rolnym i leśnym.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół

Kancelaria Kubiczek Michalak Sokół świadczy wyspecjalizowane usługi w zakresie prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama