| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podatek należny nawet w trakcie zawieszenia

Podatek należny nawet w trakcie zawieszenia

Zawieszenie działalności gospodarczej nie powoduje zmiany stawki podatku od budynków i budowli zajętych na prowadzenie działalności.


WYJAŚNIENIE

Przedsiębiorca lub firma, która zgodnie z art. 14a ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155, poz. 1095 z późn. zm.) zawiesza wykonywanie działalności gospodarczej, musi płacić w tym okresie podatek od posiadanych nieruchomości według stawek określonych dla gruntów i budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Wyjaśnijmy, że maksymalna stawka dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w 2009 roku będzie wynosić 0,74 zł za 1 mkw. powierzchni, a stawka dla budynków lub ich części 19,81 zł. Taka interpretacja przepisów wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie, Marka Poniatowskiego.

Resort uznał, że w sytuacji gdy firma zawiesza działalność, nie ma podstaw do zastosowania dla gruntów i budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej stawek określonych dla gruntów i budynków pozostałych (w 2009 roku maksymalna stawka dla takich gruntów wyniesie 0, 37 zł, a dla budynków 6,64 zł).

W czasie zawieszenia swoje zobowiązania podatkowe będą jednak mogli obniżyć przedsiębiorcy, którzy zajęli budynki mieszkalne lub ich części na prowadzenie działalności gospodarczej. Jak wynika z interpretacji resortu, do nieruchomości tych będą stosowane stawki podatku jak dla osób fizycznych.

Zmiana zasad opodatkowania nastąpi również w przypadku, gdy przedsiębiorca, który zawiesza działalność gospodarczą, posiada grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych oraz leśnych zajęte na wykonywanie innej działalności gospodarczej niż działalność rolnicza i leśna. Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, zawieszenie działalności spowoduje opodatkowanie tych gruntów podatkiem rolnym i leśnym.

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK