REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KE chce walczyć z gromadzeniem funduszy przez terrorystów

REKLAMA

Komisja Europejska (KE) chce walczyć z możliwością gromadzenia w unijnych bankach funduszy przez terrorystów, które mogą być potem wykorzystywane w przygotowaniu zamachów terrorystycznych.
KE przedstawiła propozycję, żeby banki miały obowiązek rejestrować nazwiska, adresy i numery kont bankowych wszystkich osób, którą robią przelewy na terenie Unii Europejskiej. Ma to właśnie pomóc w odcięciu możliwości gromadzenia środków przez terrorystów.

Eksperci Komisji zaznaczyli na konferencji prasowej w Brukseli, że wymóg rejestrowania będzie dotyczył nawet najmniejszych sum pieniędzy, bo one też mogą być wykorzystywane przez osoby powiązane ze środowiskiem terrorystów.

Zgodnie z propozycją KE, rejestrowanie danych osób będzie dotyczyło zarówno przelewów spoza UE na jej teren, jak i z Unii na konta pozaeuropejskie. Nazwisko, adres i numer konta bankowego musi być zawsze przekazywany razem z pieniędzmi. Nowością w propozycji Brukseli jest to, że banki i inne finansowe instytucje będą odrzucały wszystkie transfery niewiadomego pochodzenia.

"W obliczu tragicznych zamachów w Londynie, Madrycie czy w Nowym Jorku musimy podejmować wszelkie środki mogące pomóc w walce z terroryzmem. To działanie jest małą cząstką całej unijnej strategii na rzecz walki z terroryzmem" - mówili eksperci KE.

Celem propozycji, która musi jeszcze zyskać akceptację Parlamentu Europejskiego, jest znalezienie źródła finansowania terrorystów.

"Banki będą musiały zbierać i przechowywać informacje o adresie, nazwisku i numerze konta. Bank-beneficjent, który będzie otrzymywał przekaz będzie odrzucał transfery, które nie mają takich danych" - poinformowali eksperci.

Dodali, że jeśli bank-beneficjent nie otrzyma tych danych, to może zwrócić się do banku wysyłającego o przesłanie tych informacji. Jeśli nadal ich nie otrzyma, to odrzuci przelew. Wątpliwości dziennikarzy wzbudziła kwestia celowości tego rozwiązania, ponieważ już teraz na wszelkich przelewach bankowych jest dokładna informacja o nadawcy.

"Do tej pory dostarczanie wszystkich informacji przez banki nie było obowiązkowe. Na przelewie musiało być tylko, z którego banku, ile i dla kogo. Nie było dokładnie informacji kto wysłał pieniądze" - tłumaczyli eksperci.

Zaznaczali, ze na pewno łatwiej jest kontrolować przelewy na przykład wewnątrz Belgii czy samej Unii, trudniej zaś spoza UE.

"Duża większość przelewów nie zawiera bowiem tych informacji. Dane będą nie tylko o osobach prywatnych, ale także o robiących przelewy fundacjach, stowarzyszeniach" - podkreślali eksperci.

Zdaniem unijnych dyplomatów, propozycja KE będzie wymagała sporo wysiłku od wszystkich państw członkowskich UE. Będą one musiały zmienić obowiązujące zasady, a także zwiększyć wymogi informacyjne, jakie nałożone będą w poszczególnych krajach na banki. Rozwiązanie to miałoby wejść w życie w styczniu 2007 roku.

Działania Komisji mają bezpośredni związek z zagrożeniem terrorystycznym, które uwidoczniło się w Europie w związku z ostatnimi zamachami terrorystycznymi w Londynie. Ataki w Wielkiej Brytanii, w których zginęło 56 osób, spowodowały falę krytycyzmu na temat unijnej polityki bezpieczeństwa w dziedzinie walki z terroryzmem.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA