| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stany Zjednoczone zwolniły więcej niż zakładano

Stany Zjednoczone zwolniły więcej niż zakładano

Tempo rozwoju amerykańskiej gospodarki zwolniło w pierwszym kwartale do 3,1 proc. PKB mierzonego w skali roku, znacznie więcej niż zakładano.

Większy deficyt handlowy USA oraz wysokie ceny ropy naftowej przyczyniły się do spadku wydatków konsumenckich.

Jak wynika z danych Departamentu Energii, cena jednego galona benzyny wzrosła w pierwszym kwartale średnio o 20 proc., uszczuplając w ten sposób bardzo znacznie ilość pieniędzy, które konsumenci w USA mogliby przeznaczyć na inne dobra i towary. Nastroje kół biznesu i konsumentów spadły w Niemczech i Francji, wiodących gospodarkach Europy, ograniczając zarazem zapotrzebowanie na amerykański eksport.

Wzrost gospodarczy wyraźnie zwalnia, gdyż wydatki konsumentów, a zwłaszcza deficyt handlowy, działają jak hamulec. Część powstałej luki mogą zapełnić wydatki w budownictwie i nakłady inwestycyjne w firmach, ale gospodarka traci swój rozpęd – komentował dla Bloomberga Stuart Hoffman, główny ekonomista PNC Financial Services Group w Pittsburghu.

Deficyt handlowy USA pomniejszył tempo wzrostu gospodarczego w I kwartale o 1,49 proc., najwięcej od czwartego kwartału 2002 roku. Według danych z 12 kwietnia deficyt w lutym zwiększył się do 61 mld dol.
W ostatnim kwartale 2004 r. gospodarka USA wzbogaciła się o 3,8 proc. PKB. Jeszcze przed ogłoszeniem raportu przez Departament Handlu większość ekonomistów prognozowała spowolnienie wzrostu pierwszej gospodarki świata do 3,5 proc. PKB. W Waszyngtonie zaprezentowano dopiero pierwsze szacunki wzrostu PKB, zostaną one skorygowane w późniejszym terminie.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK