| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > NIK. 60 proc. rzeźni nie przestrzega przepisów

NIK. 60 proc. rzeźni nie przestrzega przepisów

W 60 proc. skontrolowanych rzeźni nie przestrzegano obowiązujących przepisów. Zwierzęta traktowano niehumanitarnie, z naruszeniem standardów sanitarno-technicznych - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli w  raporcie.

NIK negatywnie też oceniła przygotowanie nowych struktur do walki z przestępczością w obrocie towarowym z zagranicą.
Kontrole przeprowadzano od 5 lipca do 30 września 2004 r. NIK stwierdziła wtedy wiele uchybień w nadzorze nad obrotem i ubojem zwierząt rzeźnych. Najwięcej zastrzeżeń budziły nieprawidłowości w punktach uboju zwierząt, jak również ich transportu. Kontrola 36 podmiotów dokonujących transportu zwierząt ujawniła nieprawidłowości w 53 proc. skontrolowanych jednostek. Kontrolerzy stwierdzili, że niezadowalająca była skuteczność i rzetelność podejmowanych działań przez inspekcję weterynaryjną i inspekcję transportu drogowego. Stwierdzono np., że w punktach skupu zwierząt i na targowiskach nie przestrzegano przepisów regulujących prowadzenie takiej działalności. NIK ujawnił także przypadki nielegalnego uboju zwierząt niepoddanych uprzednio badaniom weterynaryjnym, co stanowiło zagrożenie bezpieczeństwa sanitarnego żywności.
W drugim ujawnionym raporcie NIK negatywnie ocenił działania ministra finansów w zakresie przygotowania i organizacji nowych struktur przewidzianych do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości w obrocie towarowym z zagranicą. W lipcu 2002 r. na mocy ustawy zniesione zostały organy Inspekcji Celnej oraz zlikwidowany Generalny Inspektorat Celny (GIC). Ich zadania przejęły struktury kontroli skarbowej oraz wybrane komórki organizacyjne służby celnej – jednostki podległe Ministerstwu Finansów. Zmiany miały przynieść oszczędności i poprawić efektywność działania. W ocenie NIK, zmiany w strukturze celnej przeprowadzono nieudolnie pod względem prawnym, organizacyjnym, osobowym i technicznym. Sprawność i skuteczność działania wykazano jedynie w likwidowaniu GIC, natomiast proces tworzenia nowej struktury do momentu zakończenia kontroli NIK.
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »