reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kredyty > Kredyt konsumencki > Kredyt konsumencki w świetle nowych przepisów

Kredyt konsumencki w świetle nowych przepisów

Jeszcze w tym roku wejdzie w życie kolejna ustawa o kredycie konsumenckim. Dzięki nowym przepisom osoba, zainteresowana kredytem konsumenckim, uzyska formularz, zawierający szczegółowe informacje o kosztach kredytowania. Wcześniej banki mogły wprowadzać klientów w błąd, poświęcając mniej miejsca kredytom konsumenckim w umowach kredytowych.

Nowa ustawa o kredycie konsumenckim zacznie obowiązywać 18 grudnia i wprowadzi wiele zmian. Większość z nich rozszerzy przywileje zadłużających się.

Przede wszystkim znacząco zostanie  podwyższona kwota kredytu, uznawanego za kredyt konsumencki. Będzie ona wynosiła 255 550 zł (równowartość 75 tys. euro). To jednak nie wyższa kwota jest najciekawszym zapisem nowej ustawy.

Eksperci zwracają uwagę na to, że zmieniona ustawa wprowadza również rozbudowane obowiązki informacyjne, dotyczące kosztów kredytu. Dzięki większej ilości informacji łatwiej będzie można dokonać całościowego porównania ofert.

Przed zawarciem umowy klient będzie musiał otrzymać formularz, zawierający wszystkie podstawowe informacje o kosztach, związanych z zaciągnięciem kredytu. Zostanie w nim podana nie tylko wartość całkowitej kwoty do spłaty, ale również dane na temat wysokości oprocentowania, wymaganego zabezpieczenia czy kosztu obowiązkowych ubezpieczeń. Znajdzie się tam nawet informacja o tym, co nam grozi, jeśli nie dokonamy spłaty w wymaganym terminie.

Dowiedz się także: Czy warto brać pożyczki gotówkowe na małe kwoty?

Co ciekawe, taki formularz informacyjny otrzymają także osoby, zainteresowane kredytem hipotecznym i to nawet w sytuacji, jeśli jego kwota przekracza próg 255 550 zł.

Dodatkowo w ustawie określone zostały także informacje, jakie muszą znaleźć się w umowie kredytowej czy w reklamach. Zostało również zaznaczone to, że jeśli bank nie wywiąże się z obowiązków informacyjnych, wydłuży to okres, w którym klient zachowuje prawo do odstąpienia od umowy.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Nowa ustawa nie tylko wydłuża do 14 dni okres na skorzystanie z prawa odstąpienia od umowy. W przypadku, gdy umowa nie będzie zawierała wszystkich elementów, określonych w ustawie, to klient może odstąpić od takiej umowy w ciągu nie 14 dni od jej podpisania, lecz od momentu, kiedy otrzyma wszystkie (określone w przepisach) informacje o kredycie.

Ustawa mówi również o tym, że w przypadku odstąpienia od umowy bankowi nie przysługują żadne opłaty z wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty. Takie zapisy zapewne zmobilizują więc instytucje finansowe do rzetelnego informowania klienta o wszystkich kosztach.

Niestety nowe przepisy wprowadzają również kilka niekorzystnych zmian. Jedna z nich to usunięcie obowiązującego obecnie ograniczenia sumy opłat do 5%. W rezultacie w części banków mogą wzrosnąć prowizje za udzielenie kredytu -  np. kredytu gotówkowego.

Ponadto, w przypadku kredytów o stałym oprocentowaniu, banki będą mogły naliczać opłatę za przedterminową spłatę kredytu konsumenckiego. Obecnie pobieranie takiej należności od posiadaczy kredytów konsumenckich jest to niedozwolone.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama