| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Poprawa nastrojów na rynku pracy

Poprawa nastrojów na rynku pracy

Trwająca od pięciu miesięcy systematyczna poprawa sytuacji na rynku pracy wreszcie dała oznaki przełomu. Liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwach w kwietniu nie zmniejszyła się po raz pierwszy od stycznia ubiegłego roku - podaje Gold Finance.

Nieco mniejsza niż oczekiwano okazała się dynamika średniego wynagrodzenia w firmach. W kwietniu przeciętna pensja wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku o 3,2 proc. Ekonomiści spodziewali się podwyżki o 4 proc.

Według informacji Głównego Urzędu Statystycznego, w kwietniu w sektorze przedsiębiorstw zatrudnionych było nieco ponad 5 mln 308 tys. osób, czyli niemal tyle samo, co w kwietniu ubiegłego roku. Tym samym powstrzymana została niekorzystna, trwająca od lutego 2009 roku tendencja spadku liczby etatów.

To dane nieco lepsze, niż oczekiwali ekonomiści, zakładali oni bowiem niewielki, sięgający 0,2 proc. spadek liczby zatrudnionych. Wskazują one na to, że nasz przemysł nie tylko najgorsze ma już za sobą, ale zaczyna się coraz bardziej rozpędzać. Można więc mieć nadzieję, że w kolejnych miesiącach zatrudnionych zacznie przybywać. 

Polecamy: Wynagrodzenia.wieszjak.pl

Po raz ostatni z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia w styczniu ubiegłego roku, gdy zatrudnienie wzrosło o 0,7 proc. Przez następne czternaście miesięcy firmy redukowały stanowiska pracy. W porównaniu do marca, w kwietniu liczba zatrudnionych zwiększyła się o 14,6 tys. osób.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w kwietniu prawie 3399 zł, czyli było wyższe niż w tym samym miesiącu przed rokiem o 3,2 proc. Tu zwyżka była mniejsza niż w marcu, gdy wzrost wyniósł aż 4,8 proc. W porównaniu do marca, pracownicy firm dostali przy kasie o prawie 95 zł mniej, ale w porównaniu do kwietnia ubiegłego roku o 104 więcej. Całkiem przyzwoita dynamika płac utrzymuje się już trzeci miesiąc z rzędu.

Polecamy: Zatrudnienie.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »