Kategorie

Zmienia się trend kursu euro

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA
W piątek kurs euro w dolarach zdołał wybronić kluczowy poziom 1,3650, chociaż nie obyło się bez emocji. W pewnym momencie kurs zanurkował w okolice 1,3585 i w zasadzie, gdyby nie pozytywne zakończenie handlu na Wall Street, to mogłoby być krucho. W każdym razie weekend dobrze zrobił tym inwestorom, którzy poddali się swoistej „euro-histerii”.
Reklama

Podczas spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych państw grupy G7 w kanadyjskim Iqaluit, stwierdzono, iż sytuacja w Grecji jest uważnie monitorowana i wyrażono przy tym nadzieję, iż kraj ten samodzielnie poradzi sobie z trudnymi reformami. Optymizmu Jean-Claude Tricheta nie podzielili jednak wszyscy (szef MFW wyraził opinię, iż fundusz jest gotów udzielić finansowej pomocy temu krajowi, co zostało „odrzucone” przez szefa Eurogrupy, Jean-Claude Junckera). Niemniej dzisiaj rano spready pomiędzy 10-letnimi greckimi obligacjami, a ich niemieckimi odpowiednikami nieznacznie się zwęziły, a kurs EUR/USD wzrósł powyżej 1,37. To jednak głównie wynik ocieplenia sytuacji na giełdach – tak jak można się było tego spodziewać, przedstawiciele G7, ab uspokoić rynki, zapewnili o kontynuacji planów stabilizacyjnych do momentu, kiedy nie pojawią się wyraźne sygnały dłuższego ożywienia w gospodarkach.

Na fali poprawy nastrojów na rynkach światowych zyskał także złoty, który w piątek późnym popołudniem osłabił się nawet w okolice 4,12 zł za euro. W poniedziałek rano był to już jednak tylko poziom 4,0770 zł, co pokazuje, iż strefa wsparcia w rejonie 4,10-4,11 zł spełniła swoją rolę. Dość ciekawe sygnały wysłał w poniedziałek rano polski rząd – pytanie, czy resort finansów uczynił ukłon w stronę ludowców, czy też minister Rostowski dostrzegł, iż zbyt mocne euro nie jest w interesie Polski. W każdym razie pytany o to, czy cieszy go, że londyńskie banki grają na umocnienie polskiej waluty, odpowiedział „nie widzę powodu, aby złoty dalej się umacniał”. Przeciwny nadmiernej aprecjacji złotówki był także wicepremier Waldemar Pawlak, zwracając uwagę na możliwy w tej sytuacji spadek konkurencyjności polskich produktów. Wydaje się jednak, iż inwestorzy słusznie odebrali te wypowiedzi, jako typowo polityczne. Lepiej skoncentrować się na fakcie aktualizacji programu konwergencji, który zostanie dzisiaj przesłany do Brukseli.

EUR/PLN: Po silnej zwyżce z czwartku i piątku nadszedł czas na uspokojenie nastrojów. Zejście poniżej 4,10 daje szanse na test okolic 4,05-4,06. A w kolejnych dniach nawet 4,0350. Dzienne wskaźniki są jednak w trendach wzrostowych, co sugeruje, iż na koniec tygodnia możemy ponownie znaleźć się w okolicach 4,10-4,12. W ujęciu 4-godzinowym widać jednak przewagę spadków EUR/PLN, a więc szansę na realizację scenariusza z celem na 4,0350.

Reklama

USD/PLN: Kurs wrócił poniżej 3 zł. Nie można wykluczyć, iż dojdzie do próby testowania 2,95 w ciągu najbliższych dni, a nawet naruszenia tego poziomu. Sytuacja na dziennych wskaźnikach wygląda gorzej, niż w przypadku EUR/PLN, co może oznaczać, iż piątkowe maksima na 3,03 pozostaną nimi na dłużej, a średnioterminowym celem będzie spadek poniżej 2,90 (jeżeli EUR/USD zacznie realizować scenariusz wzrostu do 1,42)

EUR/USD: Poziom 1,3600-1,3650 sprawdził się jako wsparcie. Teraz kluczowe będzie sforsowanie oporu na 1,3725-42, co mogłoby otworzyć drogę do zwyżki w kierunku 1,3850. Dzienne wskaźniki są mocno wyprzedane, co daje możliwość pojawienia się większej korekty wzrostowej. Także wskaźniki na wykresie H4 przemawiają za takim scenariuszem.

GBP/USD: Naruszenie wsparcia na 1,5705 w piątek rano było jednak negatywnym sygnałem. Trend spadkowy przyspieszył, w efekcie czego dzisiaj rano spadliśmy w okolice 1,5533, które są dokładnym szczytem z 25 listopada 2008 r. Dzienne wskaźniki pokazują spore wyprzedanie, ale i też siłę trendu zniżkowego. Na ujęciu H4 widać jednak pewną próbę budowy korekty wzrostowej. Kluczowe będzie pokonanie poziomu 1,5650 i dalej 1,5705.

Notowania walut on-line

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  24 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Chipy płatnicze - czy to nieuniknione?

  Technologie cyfrowe, chociaż powszechne w naszym codziennym życiu, wciąż wzbudzają wiele pytań i kontrowersji, zwłaszcza w kontekście tego, jak daleko jesteśmy skłonni przesuwać granicę ich akceptacji. Czy takim novum będą właśnie chipy płatnicze?

  Kryzys na rynku najmu mieszkań

  Rynek najmu. Jeszcze do niedawna inwestycje w lokale na wynajem były uznawane za żyłę złota. Rentowność nie spadała poniżej 4%, wartość nieruchomości ciągle wzrastała. Wydawało się, że ten segment jest bezpieczny i przyszłościowy. Wraz z wprowadzonymi obostrzeniami z powodu pandemii COVID-19, popyt wycofał się z rynku, co spowodowało katastrofalne skutki dla indywidualnych inwestorów.

  Przed jakimi wyzwaniami stoi sektor data center?

  Centra danych w pandemicznej rzeczywistości stały się kluczowe dla funkcjonowania globalnej gospodarki. Można powiedzieć, że zapotrzebowanie na dane i zabezpieczenie ciągłości działania obiektów data center jeszcze nigdy w historii nie było tak wielkie. Możemy wskazać Polskę jako jeden ze „wschodzących” rynków, gdzie sektor w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie.

  Zgoda na nadanie numeru VIN. Kiedy jest wydawana?

  Zgoda na nadanie numeru VIN jest wydawana przez wydział komunikacji w określonych przypadkach. Jakich? O tym opowiemy za chwilę.

  Prezydent podpisał ustawę o e-doręczeniach

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach). Główna zmiana to przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Jaki jest cel tej ustawy?

  Polacy i Hiszpanie wybierają firmy odpowiedzialne

  Patrząc całościowo na najświeższe wyniki badania, można zobaczyć, że normalność wraca nie tylko w postaci luzowania kolejnych obostrzeń, ale też w naszych głowach. Niemniej, pandemia z pewnością wyrobiła w nas nowe nawyki, które zostaną z nami na długo. Jeśli nie na zawsze - mówi Michał Tokarski, partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

  Globalne podatki dla firm przyniosłyby 695 mld USD rocznie

  Wprowadzenie globalnego podatku majątkowego zapewniłoby 289 mld USD rocznie, globalnego podatku klimatycznego – 279 mld USD rocznie, a globalnej minimalnej stawki CIT – 127 mld USD rocznie. Na co można by przeznaczyć taką kwotę?

  Rafał Pikuła: Na fake newsach można dobrze zarobić [PODCAST]

  Fake newsy to nie jest nowość w świecie informacji. Istnieją od zawsze, tylko teraz zwiększyła się skala tego zjawiska – wyjaśnia Rafał Pikuła. Zapraszamy do słuchania podcastu.

  "Ugryzienie" przez osę, pszczołę, komary, gzy i inne owady - co robić?

  Ukąszenia owadów - co robić? Pszczoły, osy, pająki, komary, meszki, kleszcze, gzy, szerszenie…. Warto być przygotowanym na ich ewentualne ugryzienia, zwłaszcza u najmłodszych, szczególnie, że w ich przypadku nie możemy być pewni, czy nie wystąpi silna reakcja alergiczna.

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego

  Dopisanie współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego: jak załatwić formalności? Warto dobrze przygotować się do wizyty w wydziale komunikacji.

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy?

  Jak zostać instruktorem nauki jazdy? Na drodze do tzw. "L-ki" kierowcy stoi przede wszystkim kurs organizowany głównie w WORD-ach.

  Wyniki budownictwa w maju 2021 r.

  Budownictwo. Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o wynikach budownictwa w maju 2021. Produkcja budowlano-montażowa okazała się o 10,2% wyższa niż w kwietniu i jednocześnie wyższa niż przed rokiem o 4,7%. Miesiąc wcześniej roczna dynamika produkcji była ujemna i wyniosła -4,2%.

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem. Co musisz o nim wiedzieć?

  Pozwolenie na kierowanie tramwajem to tak naprawdę prawo jazdy na tramwaj. Jak się je zdobywa i jakie warunki należy spełnić?

  Internet i pandemia przyczyną zwiększonego obrotu podróbkami

  Komenda Główna Policji podaje, że w I kwartale br. stwierdzono prawie 7 tys. przestępstw naruszających prawa własności przemysłowej i intelektualnej. Co głównie kupują nabywcy podróbek?

  Nowy Peugeot 308 SW - jest po prostu piękny!

  Nowy Peugeot 308 SW został oficjalnie zaprezentowany. Powabne kombi ma 600-litrowy bagażnik i paletę pięciu silników.

  Maksymalna opłata za śmieci przy metodzie "od wody"

  Ustawa śmieciowa. Przy zastosowaniu metody "od wody" opłata za odpady nie będzie mogła być wyższa niż 7,8 proc. przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za gospodarstwo domowe, tj. około 150 zł. Jakie jeszcze zmiany zawiera nowela ustawy śmieciowej?

  ARiMR: ostatnie dni na złożenie wniosków m.in. ws. premii dla młodych rolników

  Jeszcze do 28 czerwca można składać wnioski na inwestycje w ekosystemy leśne, z kolei do końca czerwca jest czas, aby starać się o premie dla młodych rolników i dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej - przypomina ARiMR.

  Jak branża handlowa może wykorzystać analitykę danych?

  Ponad połowa wiodących producentów oraz dystrybutorów już wykorzystuje analitykę danych i sztuczną inteligencję, a trzy czwarte z nich osiąga dzięki tym działaniom wymierne korzyści. Po co analizować dane w handlu?

  Peugeot 2008 [TEST]: mały, miejski lew dorósł!

  Peugeot 2008 jest miejskim crossoverem. Niech jednak ten tytuł Was nie zmyli. Bo auto jest bardziej dojrzałe, niż mogłoby się wydawać!

  Co może zrobić pracodawca, kiedy pracownik jest dłużnikiem?

  Biorąc pod uwagę statystyki, co dziesiąty Polak ma długi, a większość z nich to osoby w wieku produkcyjnym, które na co dzień pracują. Pracownik dłużnik może być dla firmy dużym problemem. Jak sobie z nim poradzić?

  Niezapłacone faktury wpływają na kondycję firmy

  60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich kontrahenci nie płacą w terminie faktur. Dodatkowo 44 proc. wskazuje, że odbiorcy w ostatnich trzech miesiącach w ogóle nie uregulowali należności za otrzymane towary czy wykonane usługi.

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie. No i jest problem...

  Brak tabliczki znamionowej w przyczepie? Kierowcę czeka wizyta w wydziale komunikacji, stacji kontroli pojazdów i znowu wydziale komunikacji.

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić auto?

  Zastaw rejestrowy na samochodzie. Jak sprawdzić czy używane auto nie jest obciążone prawami osób trzecich? Są na to tak naprawdę trzy sposoby.

  Jak zgłosić informację o porzuconych odpadach?

  Informację o porzuconych odpadach, niebezpiecznych czy komunalnych może zgłosić przez stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - poinformował wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Zgłoszenia można dokonać anonimowo.

  Jakich pracowników poszukuje branża logistyczna?

  Polski sektor e-commerce należy obecnie do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich. Wraz z rozwojem branży widać rosnące zapotrzebowanie na konkretne zawody. Kto jest potrzebny najbardziej?