reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Grecki parlament ma dead-line do końca czerwca

Grecki parlament ma dead-line do końca czerwca

Z oświadczenia, opublikowanego po pierwszym dniu rozmów ministrów finansów strefy euro wynika, że do połowy lipca Grecji zostanie przekazana kolejna transza pożyczki. Następna część pakietu pomocowego ma opiewać na 12 mld euro. Aby otrzymać wsparcie, do końca czerwca Ateny muszą podjąć uchwałę, dotyczącą dodatkowych reform fiskalnych i prywatyzacji majątku państwowego.

Wówczas otworzy się droga do przyznania drugiego pakietu ratunkowego, który zapewni Grecji finansowanie do 2014 roku. Szczegółów planu nie podano, ale nieoficjalnie mówi się o łącznej kwocie 120 mld euro (60 mld pożyczek, 30 mld od prywatnego sektora, 30 mld z prywatyzacji). Po siedmiogodzinnym zebraniu niewątpliwie oczekiwano czegoś więcej. Bardziej owocne było piątkowe spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego, na którym obie strony opowiedziały się za szybkim znalezieniem rozwiązania dla greckich problemów zadłużenia, a sposobem na to ma być, tzw. "inicjatywa wiedeńska", czyli dobrowolne utrzymanie przez wierzycieli obecnego zaangażowania w grecki dług poprzez zakup papierów nowych emisji po wygaśnięciu obecnych obligacji.

Dowiedz się także: Jakie trendy panują na rynkach wymiany walut?

W efekcie silne, piątkowe odreagowanie euro wobec głównych walut w poniedziałek jest częściowo korygowane, jednak nie można tu mówić o przesadnej wyprzedaży. W rozpoczynającym się tygodniu czeka nas jeszcze kilka wydarzeń, które mogą być punktem zwrotnym w greckiej tragedii, choć coraz więcej elementów wskazuje na to, że sytuacja jest bliżej pozytywnego rozwiązania. Dziś po południu ponownie spotykają się ministrowie finansów Eurolandu i rynek oczekuje szczegółów na temat udziału prywatnych inwestorów w pakiecie ratunkowym. Natomiast jutro w greckim parlamencie odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu, przez które premier Papandreou chce zyskać poparcie dla nowych reform fiskalnych. Tymczasem rynki finansowe oczekują klarownych odpowiedzi na pytania, kiedy i w jakiej formie zostanie przyznana pomoc dla Grecji. Tylko jasne gwarancje uchronienia kraju przed bankructwem są w stanie rozwiać obawy, jakie panują wśród inwestorów, a do tego czasu należy się liczyć z utrzymywaniem się wysokiej zmienności na rynku walutowym. Dla złotego będzie to oznaczać wahania w relacji do euro w przedziale 3,96-4,00.

Polecamy serwis: Inwestycje

W poniedziałkowym kalendarzu brakuje ważnych raportów. O 10.00 opublikowane zostanie saldo rachunku bieżącego z Eurolandu, a o 14.00 decyzję w sprawie stóp procentowych podejmuje węgierski bank centralny.

Konrad Białas
Dom Maklerski AFS

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kwotę drugiego pakietu pomocowego dla Grecji nieoficjalnie szacuje się na 120 mld euro.
Kwotę drugiego pakietu pomocowego dla Grecji nieoficjalnie szacuje się na 120 mld euro.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Oliwia Walentynowicz

Aplikant Radcowski, prawnik w dziale prawnym spółki AmRest

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama