REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki poszczególnych branż w styczniu 2022 r.

Krajowa Izba Gospodarcza
Dbamy o przedsiębiorczość już ponad 30 lat
Wyniki poszczególnych branż w styczniu 2022 roku
Wyniki poszczególnych branż w styczniu 2022 roku

REKLAMA

REKLAMA

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane szczegółowo opisujące wyniki poszczególnych branż w styczniu 2022 roku.

Produkcja sprzedana przemysłu była 19,2 % wyższa niż przed rokiem a produkcja sprzedana w budownictwie zanotowała wzrost o 20,8% r/r.

REKLAMA

Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw

W styczniu 2022 roku zatrudnienie w całym sektorze przedsiębiorstw było o 2,3% wyższe niż przed rokiem i wyniosło przeciętnie 6 460 tys. osób. Przeciętne zatrudnienie w przemyśle wzrosło o 1,4% i wyniosło 2 763 tys. osób.

REKLAMA

Najwyższy wzrost zatrudnienia w styczniu br. zanotowano w branży magazynowania i działalności usługowej wspierającej transport – o 18,1%. Wzrosty zatrudnienia powyżej 5 proc.  widoczne były w takich branżach jak: informacja i komunikacja (o 10,2%); produkcja wyrobów farmaceutycznych (o 9,9%); zakwaterowanie i gastronomia (o 8,7%); gospodarka odpadami, odzysk surowców (o 5,6%) i produkcja urządzeń elektrycznych (o 5,1%). Największy spadek zatrudnienia w ujęciu rocznym zanotowano w branży produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 10,7%).

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2022 roku wyniosło 6 064 PLN i było wyższe niż rok wcześniej o 9,5%.  Wzrost płac zanotowano w niemal wszystkich analizowanych przez GUS branżach (poza poligraficzną ze spadkiem o 3,1%). Najwyżej uplasowała się tutaj branża zakwaterowania i gastronomii, która zanotowała wzrost o 16,8%.

Pod względem poziomu średnich wynagrodzeń w styczniu 2022 roku najlepiej prezentowała się  informacja i komunikacja z wynikiem 10  356 PLN.  Najniższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy zatrudnieni przy produkcji odzieży (3 847 PLN) oraz produkcji skór i wyrobów skórzanych (4 186 PLN).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Produkcja i wydajność w styczniu 2022 roku

Produkcja sprzedana przemysłu w styczniu 2022 roku roku okazała się o 19,2% wyższa niż rok wcześniej. W tym samym okresie produkcja sprzedana w budownictwie wzrosła o 20,8% r/r.

REKLAMA

Produkcja wzrosła we wszystkich branżach przemysłowych.  Najwyższe wzrosty zanotowano w przypadku: wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę (o 51,6%), produkcji pozostałego sprzętu transportowego (o 40,2%). Najsłabiej wzrosła sprzedaż w branży produkcji urządzeń elektrycznych (o 0,2%) i produkcji skór i wyrobów skórzanych (o 0,3%).

Wydajność w przemyśle w styczniu br. wzrosła przeciętnie o 17,6%. Wszystkie branże przemysłowe – poza produkcją wyrobów elektrycznych (spadek o 4,7%) –  przemysłowe zanotowały wzrosty wydajności w ujęciu rocznym.  Najwyżej wzrosła wydajność w całej sekcji związanej z wytwarzaniem i zaopatrywaniem w energię elektryczną, gaz i wodę (o 55,6%). Wysoki wzrost zanotowano również m.in. w: wydobywaniu węgla (o 44,1%).

Początek roku – szczególnie w przemyśle i budownictwie – okazał się zaskakujący dobry dla polskich firm. W przypadku budownictwa warto jednak pamiętać, że w ubiegłym roku w tym samym okresie firmy zmagały się niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

O ile w danych za luty można spodziewać się kolejnych pozytywnych informacji np. z przemysłu, to sytuacja w kolejnych miesiącach stoi pod znakiem zapytania w związku ze skutkami gospodarczymi rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Pobierz! Comiesięczny przegląd sytuacji gospodarczej w branżach 28.02.2022

Download! Monthly review of economic situation in industries 28.02.2022

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA