REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zachęty inwestycyjne dla małych firm

Aneta Pilarska

REKLAMA

Młodzi przedsiębiorcy w Katowicach, którzy zdecydują się na remont lub adaptację lokalu, w którym ma działać firma, mogą liczyć na ulgi w podatku od nieruchomości. Miasto chce w ten sposób zachęcić do zakładania działalności gospodarczej.

Pod koniec lipca br. radni Katowic podjęli uchwałę o wprowadzeniu zwolnień od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców podejmujących po raz pierwszy działalność gospodarczą na terenie miasta. Ulgi mają charakter pomocy de minimis i są częścią tworzonego przez władze Katowic pakietu rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm w mieście. Wsparcie ma przede wszystkim zachęcić do prowadzenia działalności gospodarczej młodych ludzi, w tym m.in. absolwentów szkół i uczelni. Dla budżetu nie będzie to duże obciążenie, a dla przedsiębiorcy może być znaczącą, a przede wszystkim konkretną pomocą, jaką otrzymaje, otwierając firmę.

REKLAMA

Warunki udzielenia pomocy

REKLAMA

Warunkiem zwolnienia od podatku od nieruchomości budynków lub ich części, w których młody przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, jest przeprowadzenie ich remontu lub adaptacji. Przy czym remont musi spełniać warunki przewidziane w przepisach budowlanych, a w wyniku adaptacji budynek lub lokal, w którym ma być prowadzona działalność gospodarcza, ma być przebudowany w ten sposób, aby przystosować go do wymogów firmy. Koszt remontu lub adaptacji musi być co najmniej trzy razy wyższy niż wartość ulgi w podatku od nieruchomości. Informację o poniesionych wydatkach na inwestycję wraz z kopiami dokumentów je potwierdzających (faktury, rachunki) trzeba będzie złożyć w katowickim ratuszu najpóźniej miesiąc po zakończeniu zwolnienia podatkowego.

Ulga w podatku od nieruchomości ma charakter jednorazowy i będzie udzielana na rok. O zwolnienie mogą ubiegać się tylko ci podatnicy, którzy nie mają wobec miasta zaległości z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz podatków rolnego i leśnego. Ulgi będą udzielane do końca 2013 r.

Zwolnienia w podatku od nieruchomości będą udzielane na podstawie zgłoszenia zamiaru korzystania z pomocy de minimis (formularz jest załącznikiem do uchwały). Zgłoszenie musi być dokonane najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy od założenia firmy. Poza załącznikiem podatnik musi przedstawić:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) wpis do ewidencji działalności gospodarczej lub do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,

2) wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis, jakie otrzymał w roku, w którym ubiega się o pomoc, oraz w ciągu dwóch poprzednich lat, albo oświadczenie o wielkości otrzymanej pomocy w tym okresie, lub oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy,

3) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące podatnika i prowadzonej przez niego działalności,

4) informacje o wielkości i przeznaczeniu otrzymanej pomocy de minimis.

Podatnik straci prawo do zwolnienia z podatku od nieruchomości w przypadku, gdy inne podatki i opłaty lokalne lub podatki rolny i leśny będzie regulował z co najmniej dwumiesięcznym opóźnieniem, albo firma zostanie postawiona w stan upadłości lub likwidacji.

Pomoc de minimis

Pomoc de minimis to szczególny rodzaj pomocy publicznej. Na jej udzielenie nie wymagana jest zgoda Komisji Europejskiej, ponieważ uznaje się, że ze względu na niewielką wartość nie powoduje ona naruszenia konkurencji. Wartość pomocy de minimis nie może przekroczyć 200 tys. euro w okresie trzech lat budżetowych (100 tys. euro dla przedsiębiorców działających w sektorze transportu drogowego). Do kwoty tej sumuje się całe wsparcie de minimis, jakie przedsiębiorca uzyskał z różnych źródeł w tym okresie.

Aneta Pilarska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA