REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Peugeot 206 to tani ale bardzo awaryjny przedstawiciel segmentu małych aut.
Peugeot 206 to tani ale bardzo awaryjny przedstawiciel segmentu małych aut.

REKLAMA

REKLAMA

Peugeot 206 debiutował w 1998 roku zastępując wysłużonego Peugeota 205. Mimo pewnych obaw ze strony firmy Peugeot, udało mu się osiągnąć na rynku sukces większy niż jego poprzednik. Ile jest wart po latach i czego należy się po nim spodziewać?

Miejskie auta zawsze były kluczowym produktem koncernów motoryzacyjnych, zwłaszcza  tych francuskich i włoskich. Od tego jak zostaną przyjęte przez rynek zależy reputacja marki oraz jej kondycja finansowa. Gdy w 1998 roku Peugeot przedstawił następcę produkowanej przez piętnaście lat 205-tki zainteresowanie nową 206-tką przerosło oczekiwania francuskiego producenta.

REKLAMA

Peugeot 206 występuje w wersji zarówno 3- jak i 5-drzwiowej. Oprócz tego na rynku spotkać można bardziej praktyczną wersje kombi, produkowaną  od 2002r. oznaczaną jako SW, oraz wersję coupe-cabrio (CC), ze sztywnym, metalowym dachem. Entuzjaści dynamicznej jazdy powinni zwrócić uwagę na wersję S16, która dysponuje dwulitrowym silnikiem o mocy 136KM. Dla najbardziej wymagających kierowców przygotowano sportową odmianę RC(177KM), rozpędzającą się 0-100km/h w czasie 7,5 sekundy.

Zobacz też: Używana Toyota Celica VII: sportsmenka dla cierpliwych

Silniki Peugeota 206

REKLAMA

W ponad dziesięcioletniej historii produkcji Peugeota 206, pod jego maską zagościło wiele jednostek napędowych, niekiedy pamiętających jeszcze czasy starej 205-tki(1.6 8V). Najsłabsza ma pojemność 1.1-litra, 8-zaworową głowicę i moc 60KM. Najlepiej czuje się ona w mieście, gdzie jej dynamika powinna zadowolić przeciętnego kierowcę. Gorzej sprawa się ma obszarów pozamiejskich, tam wyraźnie brakuje jej mocy. Najbardziej polecane są wersje benzynowe 1.4 i 1.6, które udanie łączą kompromis pomiędzy osiągami a zużyciem paliwa(zwłaszcza wersja 1.6 16V o mocy 109KM, na bazie której oparto rajdowy Puchar Peugeota).

Modele z silnikiem 2-litrowym o mocy 136 KM posiadają dwoistą naturę, z jednej strony potrafią być ciche i komfortowe podczas jazdy autostradą, a z drugiej oferują świetny dźwięk i osiągi w górnym zakresie obrotów. Na samym szczycie gamy silnikowej występuje odmiana RC, która generuje 177KM przy 7 tys. obr./min. Pod względem usterkowości silników benzynowych trzeba pogodzić się z notorycznie występującymi wyciekami oleju spod głowicy(szczególnie wersje 8-zaworowe) i nieszczelnościami w układzie chłodzenia, a także liczyć się z awariami, m.in. cewki zapłonowej czy silniczka krokowego wolnych obrotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Fiat Uno: miejskie auto za grosze

REKLAMA

Oferta jednostek wysokoprężnych obejmuje cztery odmiany. Najsłabsza i jednocześnie najstarsza jest wersja 1.9D o mocy 68KM wyposażona we wtrysk pośredni. Nie jest wrażliwa na jakość paliwa, jednak brak turbosprężarki wyraźnie pozbawia jej dynamiki. Potrafi jednak wytrzymać ogromne przebiegi, spala 5-6litrów oleju napędowego na każde 100km i jeśli znajdziemy dobry egzemplarz, posłuży nam on przez wiele lat.

Najlepsze opinie zbiera odmiana 2.0 HDi, której turbodoładowany silnik jest nie tylko wyraźnie żwawszy od odmiany 1.9D, ale i spala od niej mniej paliwa. Koszty jego serwisowania są wyższe niż w  1.9D jednak i jemu nie straszne są przebiegi rzędu 300tys. km. Zdecydowanie bardziej awaryjne potrafią być nowoczesne wersje 1.4 HDi i 1.6HDi, w których uszkodzeniu łatwiej ulegają takie elementy jak wtryskiwacze, turbosprężarki czy filtr oczyszczania spalin w 1.6HDi FAP. Oba silniki zaskakują jednak spalaniem na poziomie 4-5 litrów na 100km, wysoką kulturą pracy i dużą dynamiką(1.6HDi).

Benzynowe silniki w 206-tce posiadają kolektory ssące wykonane z tworzywa sztucznego, przez co mogą współpracować tylko z instalacjami wtrysku autogazu (instalacje co najmniej III-generacji)

Zawieszenie Peugeota 206

Peugeot 206 wyposażony jest w klasyczny w tamtym okresie zestaw - z przodu kolumny McPhersona (z niewymiennymi sworzniami wahaczy), z tyłu belka skrętna. Trwałość tego układu daje jasno do zrozumienia, że auto to nie było projektowane pod nasze drogi. Szybko zużywają się w nim łączniki przedniego stabilizatora i tuleje przednich wahaczy. Ich integralna konstrukcja sprawia, że niesie to za sobą konieczność wymiany całych wahaczy. Stuki w tylnym zawieszeniu oznaczać mogą w najlepszym wypadku problem z łożyskami belki skrętnej, które wytrzymują ok.100tys.km. Gorsza sprawa jeśli regeneracji wymaga cała tylna belka (koszt ok.1500zł).

Podczas jazdy testowej należy sprawdzić czy z okolic tylnego zawieszenia nie dochodzą stuki, zwłaszcza jeśli auto ma przebieg większy niż 100tys.km. Koszt regeneracji tylnej belki skrętnej jest wysoki!

Układ napędowy Peugeota 206

W kilkuletnich egzemplarzach należy zwrócić szczególną uwagę na stan gumowych osłon przegubów napędowych. Jeśli guma jest sparciała należy profilaktycznie wymienić je na nowe, by nie ryzykować zniszczenia przegubów. Słaba precyzja w wybieraniu poszczególnych przełożeń przez manualną skrzynię biegów, zwłaszcza wstecznego biegu w wersji 1.6 16V i 2.0 16V, oraz sporadyczne jej uszkodzenia to jej największe minusy. Plusem jest na pewno duży wybór do niej używanych części zamiennych czy nawet całych skrzyń, co obniża koszt jej ewentualnej wymiany.

Zobacz też: Używany Peugeot 406 Coupe: cień Ferrari

Elektronika Peugeota 206

Układy elektryczne w Peugeocie 206 to najsłabszy punkt francuskiego auta. Instalacja elektryczna jest wrażliwa na wilgoć a efektem są sytuacje, w których sporadycznie dochodzi do nieskoordynowanego rozbłysku kontrolek na desce rozdzielczej. Do 2001r. rejestrowane były nagminne przypadki awarii cewek zapłonowych(w późniejszych modelach ta i wiele innych usterek zniknęły). Uszkodzeniu ulegają czujniki położenia wału korbowego, wałka rozrządu czy sondy lambda. Często posłuszeństwa odmawia wentylator chłodnicy, przez co może dojść do przegrzania jednostki napędowej. We wnętrzu auta należy skontrolować działanie elektrycznie regulowanych szyb oraz funkcjonowanie automatycznej klimatyzacji, mającej czasami problem z precyzyjnym nastawieniem temperatury.

Nadwozie Peugeota 206

Nadwozie Peugeota 206  oprócz dużej funkcjonalności cechuje się także dobrym zabezpieczeniem przed korozją. Rdza występuje sporadycznie, głównie w okolicach tylnych nadkoli. Pod względem użyteczności na co dzień, najciekawsze wydają się być 5-drzwiowy hatchback oraz kombi(SW). Pierwszy idealne spełni oczekiwania auta miejskiego, a tylne drzwi ułatwią zajmowanie miejsc na tylnej kanapie. Dla małych rodzin bardziej praktyczna okaże się odmiana SW, w której dostępny jest bagażnik o pojemności 313l oraz tylna kanapa przesunięta bardziej do tyłu w stosunku do tej z hatchbacka.

Zobacz też: Toyota Land Cruiser J120: nie potrzebuje reklamy

Wnętrze Peugeota 206

Projekt deski rozdzielczej Peugeota 206 jest równie ciekawie zaprojektowany co jego nadwozie i starzeje się równie wolno jak ono. Mała, trójramienna kierownica dostępna w wyposażeniu standardowym, dobrze leży w dłoniach a kolumna kierownicza jest regulowana na wysokość. Deska rozdzielcza wykonana jest w zdecydowanej większości z twardego plastiku, który potrafi skrzypieć na nierównościach. Na tle rywali, 206-tka jest przeważnie znacznie lepiej wyposażona, dzięki czemu nie musimy rezygnować z takich udogodnień jak elektrycznie sterowane szyby i lusterka, skórzana kierownica, przyciemnione szyby, centralny zamek, immobiliser, 2 poduszki powietrzne czy automatyczna klimatyzacja.

Rankingi awaryjności

Trzeba jasno powiedzieć- Peugeot 206 nie jest najtrwalszym autem w swojej klasie. Potwierdzają to nie tylko opinie ich użytkowników ale i wyniki przeprowadzanych regularnie badań rzeczoznawców z DEKRY i niezależnych ekspertów z TUV i GTU.  Wg DEKRY, tylko 42% przebadanych Peugeotów 206 z przebiegiem 100-150tys.km, nie posiadało żadnych usterek. Poważne usterki zanotowano w przypadku 22,50% pojazdów. Słaby wizerunek francuskiego „malucha” psują także liczne akcje serwisowe, które przeprowadzano w trakcie jego obecności na rynku. Jego kierowców wzywano m.in. w związku z usterkami wspomagania hamulców, nieszczelnościami układu chłodzącego w dieslach, niesprawną poduszką pasażera czy źle zamontowanych rozrusznikiem. Wyjątkowo poważna była akcja nawrotowa przeprowadzona w 2000 roku, związana z możliwością niekontrolowanego wybuchu bocznych poduszek powietrznych w ponad 40 tys. aut.

Zobacz też: Używane Suzuki Swift: japoński pantofelek

Podsumowanie

Peugeot 206 to auto, które pomimo upływu lat nadal wzbudza sobą duże zainteresowanie na rynku samochodów używanych. Lubią je zwłaszcza młode osoby, które przekonuje do siebie dynamiczną linią nadwozia, dużym wyborem jednostek napędowych(także stricte sportowych) oraz czterema wersjami nadwoziowymi. Nie da się też ukryć, że o wyborze tego a nie innego auta, decyduje jego niska cena oraz dobre wyposażenie. Największą bolączką 206-tki jest jej wysoka usterkowość. Irytują zwłaszcza drobne usterki instalacji elektrycznej, oraz niska trwałość elementów zawieszenia auta. Koszt napraw nie jest jednak wysoki a łatwo dostępne części(także używane) znacząco obniżają koszt napraw.

Zalety:

- funkcjonalne nadwozie o dynamicznej linii,

-czterech różne wersje nadwoziowe;

-duży wybór wersji silnikowych, w tym udanych odmian sportowych;

-dobre wyposażenie w stosunku do klasowych rywali,

- niska cena zakupu;

-tanie i łatwo dostępne części zamienne

Wady:

-wysoka usterkowość zwłaszcza układów elektrycznych i zawieszenia,

-wiele egzemplarzy mocno wyeksploatowanych,

-problemy z odsprzedaniem auta;

-duża utrata wartości;

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ten Opel spala tylko 5 litrów benzyny na 100 km. Ruszają zamówienia na hybrydową Astrę. Ile kosztuje?

    Opel Astra L wykonuje kolejny krok w stronę eko-mobilności. Właśnie stała się hybrydą, a właściwie to lekką hybrydą. Oferuje 136 koni mocy i spalanie wynoszące tylko 5 litrów. Ile kosztuje Astra Hybrid w Polsce?

    Nie tylko na pasach. Tu pieszy ma pierwszeństwo... wszędzie. Niebieski znak zmienia wszystko. Lepiej go poznaj

    Niebieski znak informuje kierowcę o tym, że wjechał właśnie do strefy zamieszkania. A tu reguła jest jedna. To królestwo pieszego. To on ma pierwszeństwo. Choć szczególne zasady ruchu nie ograniczają się tylko do tego wymogu.

    "Rzucimy jeszcze okiem na oponki" Od tych słów często zaczyna się poważny problem kierowców. Mandaty za opony do 3 tys. zł

    Policjant podczas kontroli drogowej może sprawdzić nie tylko dokumenty pojazdu. Równie dobrze może przyjrzeć się oponom. Co to jednak oznacza w praktyce? To ważne pytanie w momencie, w którym rozpoczyna się sezon wymiany opon na letnie.

    Stan techniczny roweru. Za jakie usterki kierowca może dostać mandat w 2024 r.?

    Koła się kręcą, a więc rower jest sprawny? No właśnie nie. Cykliści przed rozpoczęciem sezonu powinni sprawdzić stan techniczny pojazdu. Przy czym kluczowy jest jeden element. Wyładowana bateria może bowiem kosztować kierującego nawet 3000 zł.

    REKLAMA

    Tracą prawo jazdy za prędkość w mieście, ale nie mają go jak odzyskać przez długie miesiące. Paradoks po wyroku TK

    Kierowca za przekroczenie prędkości w mieście o więcej niż 50 km/h stracił prawo jazdy. Teoretycznie, bo decyzji nie potwierdził starosta. W takim przypadku kierujący trafia w próżnię. Bo prawa jazdy nie ma i nie wiadomo, kto miałby mu oddać dokument. W efekcie zakaz obowiązuje dużo dłużej, niż zakładane w prawie 3 miesiące.

    Oto cennik nowej Dacii Duster III. Za auto trzeba zapłacić co najmniej 79 900 zł. Sprzedaż właśnie ruszyła

    Trzecia generacja Dacii Duster oficjalnie wchodzi do polskiej sieci sprzedaży. Marka wskazała cennik dla roku 2024. Za rumuńskiego SUV-a trzeba zapłacić minimum 79 900 zł. Od tej wartości zestawienie jednak dopiero startuje.

    Małe pojazdy elektryczne miejską przyszłością? Tak twierdzi polska firma

    Polski producent małych pojazdów elektrycznych zaczynał od pojazdów dla... seniorów. Dziś jest jedną z najbardziej popularnych marek pojazdów elektrycznych w Europie. Czy sukces firmy oznacza, że małe pojazdy elektryczne są miejską przyszłością?

    Idzie wiosna. A to oznacza, że na drogach robi się... coraz bardziej niebezpiecznie

    Wiosna za pasem. To dobra wiadomość dla kierowców? I tak, i nie. Tak, bo poprawiają się warunki drogowe. Nie, bo wiosną wcale bezpieczniej nie jest. To od wiosny właśnie zaczyna rosnąć ilość wypadków na drogach. Sprawdźcie, czemu tak się dzieje.

    REKLAMA

    Dostałeś drogową pocztówkę z Warszawy? Nie wskażesz kierowcy auta, a grozi ci 8 tys. zł mandatu

    Pocztówki ze stolicy potrafią być naprawdę drogie. Szczególnie te wysłane jako zdjęcie z fotoradaru. Znak X postawiony nie w tym miejscu, może podwyższyć karę nawet do 8000 zł. Za co należy się tak wysoka grzywna? Za niewskazanie kierującego.

    Jeździsz rowerem po mieście? O tym pamiętaj!

    Niektórzy na rowerze jeżdżą przez cały rok, inni przesiadają się dopiero jak robi się cieplej. Przepisy obowiązują wszystkich, dlatego warto je znać, zwłaszcza, gdy się korzysta z roweru w mieście. Za niektóre przewinienia może grozić mandat. 

    REKLAMA