Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Peugeot 206: tani, ale mało solidny

Peugeot 206 to tani ale bardzo awaryjny przedstawiciel segmentu małych aut.
Peugeot 206 to tani ale bardzo awaryjny przedstawiciel segmentu małych aut.
Peugeot 206 debiutował w 1998 roku zastępując wysłużonego Peugeota 205. Mimo pewnych obaw ze strony firmy Peugeot, udało mu się osiągnąć na rynku sukces większy niż jego poprzednik. Ile jest wart po latach i czego należy się po nim spodziewać?

Miejskie auta zawsze były kluczowym produktem koncernów motoryzacyjnych, zwłaszcza  tych francuskich i włoskich. Od tego jak zostaną przyjęte przez rynek zależy reputacja marki oraz jej kondycja finansowa. Gdy w 1998 roku Peugeot przedstawił następcę produkowanej przez piętnaście lat 205-tki zainteresowanie nową 206-tką przerosło oczekiwania francuskiego producenta.

Peugeot 206 występuje w wersji zarówno 3- jak i 5-drzwiowej. Oprócz tego na rynku spotkać można bardziej praktyczną wersje kombi, produkowaną  od 2002r. oznaczaną jako SW, oraz wersję coupe-cabrio (CC), ze sztywnym, metalowym dachem. Entuzjaści dynamicznej jazdy powinni zwrócić uwagę na wersję S16, która dysponuje dwulitrowym silnikiem o mocy 136KM. Dla najbardziej wymagających kierowców przygotowano sportową odmianę RC(177KM), rozpędzającą się 0-100km/h w czasie 7,5 sekundy.

Zobacz też: Używana Toyota Celica VII: sportsmenka dla cierpliwych

Silniki Peugeota 206

W ponad dziesięcioletniej historii produkcji Peugeota 206, pod jego maską zagościło wiele jednostek napędowych, niekiedy pamiętających jeszcze czasy starej 205-tki(1.6 8V). Najsłabsza ma pojemność 1.1-litra, 8-zaworową głowicę i moc 60KM. Najlepiej czuje się ona w mieście, gdzie jej dynamika powinna zadowolić przeciętnego kierowcę. Gorzej sprawa się ma obszarów pozamiejskich, tam wyraźnie brakuje jej mocy. Najbardziej polecane są wersje benzynowe 1.4 i 1.6, które udanie łączą kompromis pomiędzy osiągami a zużyciem paliwa(zwłaszcza wersja 1.6 16V o mocy 109KM, na bazie której oparto rajdowy Puchar Peugeota).

Modele z silnikiem 2-litrowym o mocy 136 KM posiadają dwoistą naturę, z jednej strony potrafią być ciche i komfortowe podczas jazdy autostradą, a z drugiej oferują świetny dźwięk i osiągi w górnym zakresie obrotów. Na samym szczycie gamy silnikowej występuje odmiana RC, która generuje 177KM przy 7 tys. obr./min. Pod względem usterkowości silników benzynowych trzeba pogodzić się z notorycznie występującymi wyciekami oleju spod głowicy(szczególnie wersje 8-zaworowe) i nieszczelnościami w układzie chłodzenia, a także liczyć się z awariami, m.in. cewki zapłonowej czy silniczka krokowego wolnych obrotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Używany Fiat Uno: miejskie auto za grosze

Oferta jednostek wysokoprężnych obejmuje cztery odmiany. Najsłabsza i jednocześnie najstarsza jest wersja 1.9D o mocy 68KM wyposażona we wtrysk pośredni. Nie jest wrażliwa na jakość paliwa, jednak brak turbosprężarki wyraźnie pozbawia jej dynamiki. Potrafi jednak wytrzymać ogromne przebiegi, spala 5-6litrów oleju napędowego na każde 100km i jeśli znajdziemy dobry egzemplarz, posłuży nam on przez wiele lat.

Najlepsze opinie zbiera odmiana 2.0 HDi, której turbodoładowany silnik jest nie tylko wyraźnie żwawszy od odmiany 1.9D, ale i spala od niej mniej paliwa. Koszty jego serwisowania są wyższe niż w  1.9D jednak i jemu nie straszne są przebiegi rzędu 300tys. km. Zdecydowanie bardziej awaryjne potrafią być nowoczesne wersje 1.4 HDi i 1.6HDi, w których uszkodzeniu łatwiej ulegają takie elementy jak wtryskiwacze, turbosprężarki czy filtr oczyszczania spalin w 1.6HDi FAP. Oba silniki zaskakują jednak spalaniem na poziomie 4-5 litrów na 100km, wysoką kulturą pracy i dużą dynamiką(1.6HDi).

Benzynowe silniki w 206-tce posiadają kolektory ssące wykonane z tworzywa sztucznego, przez co mogą współpracować tylko z instalacjami wtrysku autogazu (instalacje co najmniej III-generacji)

Zawieszenie Peugeota 206

Peugeot 206 wyposażony jest w klasyczny w tamtym okresie zestaw - z przodu kolumny McPhersona (z niewymiennymi sworzniami wahaczy), z tyłu belka skrętna. Trwałość tego układu daje jasno do zrozumienia, że auto to nie było projektowane pod nasze drogi. Szybko zużywają się w nim łączniki przedniego stabilizatora i tuleje przednich wahaczy. Ich integralna konstrukcja sprawia, że niesie to za sobą konieczność wymiany całych wahaczy. Stuki w tylnym zawieszeniu oznaczać mogą w najlepszym wypadku problem z łożyskami belki skrętnej, które wytrzymują ok.100tys.km. Gorsza sprawa jeśli regeneracji wymaga cała tylna belka (koszt ok.1500zł).

Podczas jazdy testowej należy sprawdzić czy z okolic tylnego zawieszenia nie dochodzą stuki, zwłaszcza jeśli auto ma przebieg większy niż 100tys.km. Koszt regeneracji tylnej belki skrętnej jest wysoki!

Układ napędowy Peugeota 206

W kilkuletnich egzemplarzach należy zwrócić szczególną uwagę na stan gumowych osłon przegubów napędowych. Jeśli guma jest sparciała należy profilaktycznie wymienić je na nowe, by nie ryzykować zniszczenia przegubów. Słaba precyzja w wybieraniu poszczególnych przełożeń przez manualną skrzynię biegów, zwłaszcza wstecznego biegu w wersji 1.6 16V i 2.0 16V, oraz sporadyczne jej uszkodzenia to jej największe minusy. Plusem jest na pewno duży wybór do niej używanych części zamiennych czy nawet całych skrzyń, co obniża koszt jej ewentualnej wymiany.

Zobacz też: Używany Peugeot 406 Coupe: cień Ferrari

Elektronika Peugeota 206

Układy elektryczne w Peugeocie 206 to najsłabszy punkt francuskiego auta. Instalacja elektryczna jest wrażliwa na wilgoć a efektem są sytuacje, w których sporadycznie dochodzi do nieskoordynowanego rozbłysku kontrolek na desce rozdzielczej. Do 2001r. rejestrowane były nagminne przypadki awarii cewek zapłonowych(w późniejszych modelach ta i wiele innych usterek zniknęły). Uszkodzeniu ulegają czujniki położenia wału korbowego, wałka rozrządu czy sondy lambda. Często posłuszeństwa odmawia wentylator chłodnicy, przez co może dojść do przegrzania jednostki napędowej. We wnętrzu auta należy skontrolować działanie elektrycznie regulowanych szyb oraz funkcjonowanie automatycznej klimatyzacji, mającej czasami problem z precyzyjnym nastawieniem temperatury.

Nadwozie Peugeota 206

Nadwozie Peugeota 206  oprócz dużej funkcjonalności cechuje się także dobrym zabezpieczeniem przed korozją. Rdza występuje sporadycznie, głównie w okolicach tylnych nadkoli. Pod względem użyteczności na co dzień, najciekawsze wydają się być 5-drzwiowy hatchback oraz kombi(SW). Pierwszy idealne spełni oczekiwania auta miejskiego, a tylne drzwi ułatwią zajmowanie miejsc na tylnej kanapie. Dla małych rodzin bardziej praktyczna okaże się odmiana SW, w której dostępny jest bagażnik o pojemności 313l oraz tylna kanapa przesunięta bardziej do tyłu w stosunku do tej z hatchbacka.

Zobacz też: Toyota Land Cruiser J120: nie potrzebuje reklamy

Wnętrze Peugeota 206

Projekt deski rozdzielczej Peugeota 206 jest równie ciekawie zaprojektowany co jego nadwozie i starzeje się równie wolno jak ono. Mała, trójramienna kierownica dostępna w wyposażeniu standardowym, dobrze leży w dłoniach a kolumna kierownicza jest regulowana na wysokość. Deska rozdzielcza wykonana jest w zdecydowanej większości z twardego plastiku, który potrafi skrzypieć na nierównościach. Na tle rywali, 206-tka jest przeważnie znacznie lepiej wyposażona, dzięki czemu nie musimy rezygnować z takich udogodnień jak elektrycznie sterowane szyby i lusterka, skórzana kierownica, przyciemnione szyby, centralny zamek, immobiliser, 2 poduszki powietrzne czy automatyczna klimatyzacja.

Rankingi awaryjności

Trzeba jasno powiedzieć- Peugeot 206 nie jest najtrwalszym autem w swojej klasie. Potwierdzają to nie tylko opinie ich użytkowników ale i wyniki przeprowadzanych regularnie badań rzeczoznawców z DEKRY i niezależnych ekspertów z TUV i GTU.  Wg DEKRY, tylko 42% przebadanych Peugeotów 206 z przebiegiem 100-150tys.km, nie posiadało żadnych usterek. Poważne usterki zanotowano w przypadku 22,50% pojazdów. Słaby wizerunek francuskiego „malucha” psują także liczne akcje serwisowe, które przeprowadzano w trakcie jego obecności na rynku. Jego kierowców wzywano m.in. w związku z usterkami wspomagania hamulców, nieszczelnościami układu chłodzącego w dieslach, niesprawną poduszką pasażera czy źle zamontowanych rozrusznikiem. Wyjątkowo poważna była akcja nawrotowa przeprowadzona w 2000 roku, związana z możliwością niekontrolowanego wybuchu bocznych poduszek powietrznych w ponad 40 tys. aut.

Zobacz też: Używane Suzuki Swift: japoński pantofelek

Podsumowanie

Peugeot 206 to auto, które pomimo upływu lat nadal wzbudza sobą duże zainteresowanie na rynku samochodów używanych. Lubią je zwłaszcza młode osoby, które przekonuje do siebie dynamiczną linią nadwozia, dużym wyborem jednostek napędowych(także stricte sportowych) oraz czterema wersjami nadwoziowymi. Nie da się też ukryć, że o wyborze tego a nie innego auta, decyduje jego niska cena oraz dobre wyposażenie. Największą bolączką 206-tki jest jej wysoka usterkowość. Irytują zwłaszcza drobne usterki instalacji elektrycznej, oraz niska trwałość elementów zawieszenia auta. Koszt napraw nie jest jednak wysoki a łatwo dostępne części(także używane) znacząco obniżają koszt napraw.

Zalety:

- funkcjonalne nadwozie o dynamicznej linii,

-czterech różne wersje nadwoziowe;

-duży wybór wersji silnikowych, w tym udanych odmian sportowych;

-dobre wyposażenie w stosunku do klasowych rywali,

- niska cena zakupu;

-tanie i łatwo dostępne części zamienne

Wady:

-wysoka usterkowość zwłaszcza układów elektrycznych i zawieszenia,

-wiele egzemplarzy mocno wyeksploatowanych,

-problemy z odsprzedaniem auta;

-duża utrata wartości;

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    DS 7 Rivoli E-Tense 4x4 300. Bo SUV może być... artystyczny!

    Czy DS 7 jest pretensjonalny? W żadnym razie! Czy jest nietuzinkowy? W stu procentach. A lifting jedynie podkreślił wartości tego rodzinnego SUV-a. Chociaż sprawdźcie na własne oczy.

    Test: DS 7 po liftingu. Wersja E-Tense 4x4 300 jest szybka jak... hot-hatch!

    Choć jest 5-osobowym SUV-em z 555-litrowym bagażnikiem, oferuje 300 koni i może jeździć... za darmo! A to dopiero początek ciekawostek dotyczących testowego przeze mnie DS 7 po liftingu w wersji E-Tense 4x4 300.

    Sejmowa komisja przeciw poprawkom do projektu zniesienia opłat za państwowe autostrady

    Sejmowa Komisja Infrastruktury nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania do projektu dot. zniesienia opłat za państwowe autostrady. Jedna z nich miałby skutkować zdjęciem opłat ze wszystkich autostrad w Polsce.

    Używane Audi A4 B8. Awarie, wady, ceny, opinie

    Używane Audi A4 to marzenie przeciętnego Polaka. Szczególnie gdy mówimy o generacji B8. Auta są przystępne cenowo. Tylko czy z technologicznego punktu widzenia nie stanowią zakupowej miny? Sprawdźmy, co psuje się w używanych sedanach i kombi z Niemiec.

    Tajemnica różnic cenowych samochodów używanych. Co ma największy wpływ?

    Na cenę samochodów używanych najbardziej wpływa przebieg, historia serwisowa i historia szkodowa. Cena dwóch identycznych modeli z tego samego rocznika na rynku wtórnym bywa różna o ponad 20%.

    Używany Opel Astra K. Awarie, wady, ceny, opinie

    Kompaktowy Ople starzeje się z godnością. Przynajmniej pod względem stylistyki. Czy to samo można powiedzieć o technologii? Dziś sprawdzimy czy używany Opel Astra K psuje się i jakie ma słabe punkty.

    Auto na wodór - „elektryk” z wydajniejszym magazynem energii. Plusy i minusy wodoru w motoryzacji

    Czy samochody napędzane wodorem są realną alternatywą dla aut elektrycznych? Jakie są plusy i minusy technologii wodorowej w motoryzacji?

    Toyota Tacoma 2024. Pick-up z 331-konną hybrydą. Niestety nie dla Polski...

    Potężny pick-up z mocną hybrydą pod maską. To musi być Toyota Tacoma 2024. Dobra informacja jest taka, że auto wygląda i zapowiada się świetnie. Zła jest taka, że oficjalnie nie trafi do Polski.

    Efekt zmiany przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych? Raczej odwrotny...

    Rządzący mocno chwalili się zmianą przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych na pasach. Tyle że czas pokazuje, iż kierunek mógł być błędny. Bo poprawy bezpieczeństwa pieszych nie widać w statystykach.

    Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California

    Kamper Volkswagen Grand California powstaje w polskiej fabryce Volkswagena we Wrześni. I pisząc o tym, mamy spore powody do dumy. Zainteresowanie tym autem bowiem stale rośnie na całym świecie.

    Samochód dla mamy. Czyli jakie auta kupują Polki?

    Zbliżający się Dzień Matki stał się okazją do sprawdzenia, jakie są motoryzacyjne preferencje Polek kupujących używane auta. Co wynikło z analizy? Mamy w Polsce są wyjątkowo praktyczne.

    Elektryczna turbosprężarka w Mercedesach AMG. Jak działa? I co daje?

    Mercedes ma ciekawy prezent dla właścicieli nowych modeli z serii AMG. Mowa o elektrycznej turbosprężarce. Ta jest inspirowana wynalazkiem stosowanym przez zespół F1 Mercedes-AMG Petronas.

    Początek roku 2023 najbezpieczniejszy w historii. Stał się drogowy cud?

    Niecałe 3900 wypadków drogowych i 360 ofiar śmiertelnych w sytuacji, gdy jeszcze niedawno notowano dwa razy wyższe wyniki. Z czego wynikają tak optymistyczne statystyki w I kw. 2023 roku?

    Jak się kupuje auto w AAA Auto? "Nie mam Twojego samochodu. I co mi zrobisz?"

    Dziś opowiem o tym, jak się kupuje auto w AAA Auto. Będzie to jednak opowieść bez happy endu. Bo choć wybrałem pojazd i zadatkowałem go, sieci nie przeszkodziło to w jego sprzedaży innej osobie...

    UNESCO wypromuje rower jako środek transportu. Z inicjatywy Polski!

    Z inicjatywy Polski Rada Wykonawcza UNESCO przyjęła decyzję w sprawie promowania roweru jako uniwersalnego środka transportu - "Bicycle For All – Bicycle for sustainable and healthy lifestyles” ("Rower dla Wszystkich – Rower dla zrównoważonego i zdrowego stylu życia”).

    Ile kosztuje serwis klimatyzacji w 2023 roku?

    Klimatyzacja – to słowo, które na wiosnę zaczyna dominować w rozmowach kierowców. Część musi zrobić serwis klimy, a część zdiagnozować jej problemy. Ile to kosztuje? Sprawdźcie.

    Jeep Wrangler 4XE Sahara. Srebrny lakier i hybryda plug-in pod maską

    Jeep Wrangler swoim kształtem przywodzi na myśl końcówkę lat 80. XX wieku. I do twarzy mu z tym! Wersja aktualnie sprzedawana w Europie ma jednak hybrydę plug-in pod maską. Jak wygląda ten model? Sprawdźcie w naszej galerii.

    Test: Jeep Wrangler 4XE Sahara. Klasyczny wygląd i hybryda plug-in pod maską

    Wygląda jak Wrangler, ale nie jeździ jak Wrangler. Ma bowiem 381 koni mocy i osiąga 100 km/h w 6,4 sek. To zasługa hybrydy plug-in. Ta w Jeepie jest błogosławieństwem czy przekleństwem?

    Korytarz życia: przepisy, obowiązki i kary. Co musisz wiedzieć?

    Korytarz życia jest od grudnia roku 2019 obowiązkiem kierowców w Polsce. Tylko że jak pokazuje praktyka, z obowiązku tego kierujący nie zawsze się wywiązują... Przypomnijmy zatem, co warto widzieć w tym temacie.

    Astra kombi GSe w sprzedaży. Ma 225 koni i... tania nie jest

    W polskich salonach można już składać zamówienia na Opla Astrę Sports Tourer GSe. Przestronne kombi otrzymało nieco sportową stylizację i aż 225-konny napęd. Rodzinna Astra jest hybrydą plug-in.

    Ceny samochodów w Polsce. Wiemy, kto statystycznie wydaje najwięcej na auto!

    Osoby, które ukończyły 55 rok życia, decydują się na najdroższe auta, a utrzymująca się inflacja pogłębia różnicę w cenach wybieranych aut pomiędzy nimi i najmłodszym pokoleniem. Starsi klienci są też otwarci na bardziej nowoczesne rozwiązania.

    Używana Dacia Duster II. Awarie, wady, ceny, opinie

    Polacy go pokochali. Masowo kupują Dustery II jako nowe i używane. Czy w przypadku modeli z drugiej ręki jest się czego bać? Przyjrzymy się trwałości rumuńskiego SUV-a w dzisiejszym materiale.

    Jak dobrać opony do samochodów elektrycznych i hybrydowych?

    Samochody elektryczne i hybrydowe mają swoje wymagania. Trakcyjnie te są związane nie tylko z tarciem, ale i większą masą. Dziś opowiemy zatem jak dobrać do nich odpowiednie opony.

    Europejczycy chcą elektryków. Tylko czy rynek sprosta zainteresowaniu?

    Wielkie ambicje, gorzej z możliwościami. Tak można podsumować rynek aut elektrycznych. Zapotrzebowanie na surowce niezbędne do ich produkcji wzrośnie do 2030 roku nawet 14-krotnie! Dziś nie jesteśmy w stanie zapewnić takich dostaw.

    Czy tu można wyprzedzić? Odpowiedź daje sygnalizator S-4

    Linia przerywana, a do tego dwa czerwone iksy i zielona strzałka. Czy kierujący widząc takie zestawienie znaków drogowych, może wyprzedzić inny pojazd? To bardzo dobre pytanie. Odpowiedź nie jest taka oczywista.