REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Które kontrolki na desce rozdzielczej oznaczają, że nie wolno dalej jechać?

Poszczególne kontrolki przekazują konkretne informacje.
Poszczególne kontrolki przekazują konkretne informacje.

REKLAMA

REKLAMA

Z kontrolkami na desce rozdzielczej jest trochę jak ze znakami drogowymi. Są te informujące, ale i te nakazujące – w tym przypadku natychmiastowe zatrzymanie i wyłączenie auta. Kiedy podróż trzeba przerwać, a kiedy można dojechać do warsztatu?

Ilość światełek i wskaźników na desce rozdzielczej może doprowadzić do zawrotu głowy, a jeśli dodatkowo samochód jest wyposażony w tzw. komputer pokładowy, może on nam jeszcze podpowiedzieć co „boli” nasze auto, ale jeśli go nie ma...

REKLAMA

Czerwony = natychmiastowy stop

Zapalenie się czerwonego wskaźnika w KAŻDYM przypadku powinno alarmować kierowcę. Ten kolor nie wróży nic innego jak kłopoty; i to poważne. Czerwone „lampki” informują przede wszystkim o awarii układy hamulcowego.

Nieważne, czy chodzi o zbyt niski poziom płynu, zużyte klocki hamulcowe, czy nagły spadek ciśnienia w układzie. W tym przypadku na desce pojawi się kółko z wykrzyknikiem w środku, czasem razem z identycznym okrągłym wskaźnikiem z literką P w środku (sama kontrolka „P” oznacza, ze mamy zaciągnięty hamulec ręczny). Zawsze pojawia się też duży czerwony napis STOP i tej informacji nie można ignorować.

Zobacz też: Jak odciążyć samochód?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To, że po naciśnięciu hamulca, auto zwalnia i pozornie nic się nie dzieje, może oznaczać, że wyciek lub uszkodzenie nie jest bardzo poważne, ale tak czy inaczej, dalsza jazda zagraża bezpieczeństwu.

Czerwoną kontrolkę zawsze ma też układ olejowy. Gdy ciśnienie jest niewystarczające, zapala się czerwona kanka (przez większość pań dźwięcznie nazywana sosjerką). I ponownie – ignorowanie tej informacji może się skończyć bardzo nieprzyjemnie. W skrajnych przypadkach, gdy oleju rzeczywiście szybko ubywa, silnik może się zatrzeć w ciągu kilku minut.

Zobacz też: Jak nocą w trasie wykonywać różne prace przy samochodzie?

Samochód należy również niezwłocznie zatrzymać, jeśli zapala się napis STOP, albo w dowolnej konfiguracji z inną nie czerwoną kontrolką. Oznacza to, że błędne dane do sterownika wysyła któryś z układów bezpośrednio powiązanych z bezpieczeństwem.

Pomarańczowa alternatywa

Mniej groźne są „lampki” pomarańczowe, choć i te mogą zmrozić kierowcę, bo mają często bardzo wymowne ikony. Pomarańczowa jest na przykład kontrolka paliwa i kontrolka sterownika silnika.

Wiele osób zaczyna panikować, gdy zobaczy żarzący się na desce lub mrugający „silniczek”. To informacja, że któryś z czujników odebrał zły odczyt. Jeśli lampka zapali się i świeci stałym światłem, błąd był jednorazowy, jeśli mruga, oznacza to, że występuje on cały czas. Takiej informacji nie można ignorować, ale potocznie mówiąc... „możemy dojechać” do najbliższego miejsca, gdzie będziemy mogli bezpiecznie i w spokoju skontaktować się z serwisem.

Zobacz też: Co to jest bezpieczeństwo bierne i aktywne?

Najczęściej chodzi o błąd elektroniki bez której sterownik nie otrzymuje pełnych danych. Bagatelizowanie na dłuższą metę szczególnie migającej lampki jest niedopuszczalne, bo to informacja dla kierowcy, ze coś złego zaczyna się dziać. Co dokładnie, powie nam już mechanik po odczytaniu kodu błędu, który każdorazowo zapisuje się w pamięci komputera.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

REKLAMA

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

To już pewne: samochód zarejestrujesz przez Internet, koniec z kolejką w urzędzie po tablice. Znamy termin

Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.

Zguba w Uberze. Co zostawiają pasażerowie? I jak odzyskać pozostawiony przedmiot?

Zguby w Uberze bywają naprawdę nietypowe. Przykład? W 2023 r. w taksówce znaleziona została np. sztuczna szczęka. Całe szczęście przedmioty pozostawione podczas przejazdu łatwo odzyskać. Pomaga w tym aplikacja.

Drogowa kumulacja na Śląsku. Pijany kierowca z potrójnym zakazem prowadzenia i poszukiwany w jednym aucie

Myśleliście, że nic już was nie zdziwi? No to przeczytajcie tę historię. Policjanci z będzińskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej Opla. Jak się okazało, jego kierowca był pijany. I miał potrójny zakaz prowadzenia. A to dopiero początek czarnej serii.

REKLAMA

Jak sprawdzić kontrahenta w branży TSL?

Podstawą każdej współpracy biznesowej jest zaufanie. A nic tak nie wzmaga jego poziomu, jak... kontrola i wcześniejsze sprawdzenie kontrahenta. Jak zweryfikować partnerów z branży TSL? To ważne pytanie, aby nie dać się złapać w oszustwo "na zlecenie transportowe".

Dłuższa trasa elektrykiem: ładowanie auta przestaje być problemem bo sieć stacji zaczyna się pokrywać z siecią Biedronki

Wkrótce ruszając w dalszą trasę samochodem elektrycznym i szykując plan podróży łatwiej będzie wybrać market Biedronki na trasie na przerwę połączoną z ładowaniem auta niż przeglądać samą sieć dostępnych stacji ładowania. Biedronka we współpracy z firmą Powerdot stara się w szczególności wypełniać nowymi stacjami ładowania wszelkie białe plamy polskiej elektromobilności.

REKLAMA