reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Podatki 2010

Podatki 2010

Rok 2010 przyniósł liczne zmiany w podatkach. Nie są to może oprócz VAT zmiany fundamentalne, tym niemniej warto się z nimi zapoznać, bo skutki nieznajomości prawa podatkowego są najczęściej opłakane.

VAT

Zmienione zasady ustalenia miejsca świadczenia usług, nowe zasady rejestracji, czy zmiany w deklarowaniu wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów - to tylko niektóre nowości jakie zaczną obowiązywać od nowego 2010 roku. Zmieniły się również kwoty limitów związanych z VAT.

Mały podatnik VAT - limity obrotu

Limit zwolnienia przedmiotowego w VAT

Więcej w naszym cyklu VAT 2010

PIT

Szczęśliwie większe zmiany oszczędziły ten podatek. Zmieniono część formularzy PIT. Wyłączono możliwość zaliczania do kosztów podatkowych dodatkowej opłaty produktowej, o której mowa w art. 42 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Dz.U. Nr 79, poz. 666), z tym że kosztem uzyskania przychodów są poniesione wydatki, o których mowa w art. 37 ust. 4, oraz poniesione opłaty, o których mowa w art. 38 ust. 2 tej ustawy.

Od 2010 roku nie można też zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych ze środków otrzymanych w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich, które zostały wypłacone za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego, a które są zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 136 i 137 ustawy o PIT.

Skala PIT i koszty w 2010 r. oraz limity ulg i odliczeń pozostały zasadniczo bez zmian.

Inne ważniejsze zmiany

Przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o korzystniejszym opodatkowaniu najmu rozliczanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od 2010 roku bez względu na wysokość przychodów z najmu płacić będziemy 8,5% od tych przychodów.

Natomiast jak co roku nieznacznie wzrosły stawki karty podatkowej.

Również tradycyjnie wzrosły w 2010 r. o wskaźnik inflacji maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych na 2010 r. Jednak o podatkach i opłatach decyduje rada gminy. Jeżeli rada nie uchwaliła nowych stawek przed końcem 2009 roku, to w 2010 będą obowiązują stawki dotychczasowe.

Oprac. Paweł Huczko

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie będą podatki w 2010 roku?
Jakie będą podatki w 2010 roku?

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama