REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc dla leasingobiorców - gwarancje BGK dla MŚP

Pomoc dla leasingobiorców - gwarancje BGK dla MŚP
Pomoc dla leasingobiorców - gwarancje BGK dla MŚP
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy, które mają wejść w życie na początku lipca 2022 r. mają na celu kontynuację mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), będących leasingobiorcami, którzy obecnie są dotknięci skutkami kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy.

Wsparcie dla MŚP w rozporządzeniu ws. udzielania przez BGK pomocy publicznej

Kontynuowanie wsparcia w formie gwarancji BGK dla mikro, małych i średnich firm będących leasingobiorcami, którzy odczuwają skutki kryzysu w związku z wojną w Ukrainie, zakłada rozporządzenie dot. udzielania przez BGK pomocy publicznej. Ma wejść w życie 1 lipca.

REKLAMA

REKLAMA

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy publicznej w formie gwarancji transakcji leasingowych w związku ze skutkami konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy, który ukazał się na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt zakłada "obejmowanie gwarancją transakcji leasingowych wchodzących w skład portfela stanowiącego zbiór pojedynczych transakcji leasingowych, dla którego łączną kwotę limitu gwarancji udzielanych na określony czas oraz przeznaczenie tych transakcji leasingowych określa umowa zawarta pomiędzy BGK a leasingodawcą" - wskazano w Ocenie Skutków Regulacji. Dodano, że gwarancja będzie obejmowała nie więcej niż 80 proc. kwoty transakcji leasingowej, przy czym 70 proc. kwoty udzielonej gwarancji objęte będzie regwarancją Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego (EFI). "Pomoc będzie udzielana MŚP będącym leasingobiorcami (transakcje leasingu finansowego i pożyczki leasingowej)" - podano.

Według autorów przepisów leasing stanowi "bardzo istotną część finansowania potrzeb MŚP". Przypomniano, że całkowita kwota środków trwałych finansowanych przez firmy leasingowe w Polsce wyniosła w 2021 r. 88 mld zł. "Blisko 74 proc. leasingobiorców to mikro i małe przedsiębiorstwa, dlatego też skierowana do nich pomoc publiczna, obejmująca transakcje leasingowe, będzie stanowiła istotne wsparcie ich działalności" - stwierdzono w OSR.

REKLAMA

Zwrócono uwagę, że rozporządzenie "zostało zaprojektowane w celu kontynuowania wsparcia mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), będących leasingobiorcami, którzy obecnie są dotknięci skutkami kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjaśniono, że wsparcie w formie gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego obejmujących transakcje leasingowe jest możliwe w związku z przyjęciem 23 marca 2022 r. przez Komisję Europejską komunikatu Tymczasowe kryzysowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy, "którego celem jest złagodzenie negatywnych skutków konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy dla gospodarki Unii Europejskiej", poprzez przede wszystkim pomoc udzielaną przedsiębiorcom przez kraje członkowskie UE.

Dodano, że rekomendowanym jest instrument w formie gwarancji udzielanych przez BGK, obejmujących transakcje leasingowe. "To instrument już sprawdzony - do 30 czerwca 2022 r. gwarancje transakcji leasingowych udzielane są w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 20 maja 2021 r." - przypomniano.

Od kiedy nowe przepisy?

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2022 r. - wskazano w OSR. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco
maja/ pad/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA