| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Co dalej ze strefą euro?

Co dalej ze strefą euro?

Dwudniowy szczyt Rady Europejskiej zakończył się porozumieniem ws. nowego paktu fiskalnego wzmacniającego strefę euro.

Na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli zdecydowano, że nowe zasady dyscypliny finansów publicznych mają być wdrożone umową międzyrządową przez 17 państw strefy euro oraz sześć innych, w tym Polskę. Trzy kolejne kraje mają skonsultować przystąpienie do nowego paktu fiskalnego z parlamentami narodowymi.

Pakt zakłada wprowadzenie nowych zasad dyscypliny finansów publicznych. Będą automatyczne sankcji za łamanie dyscypliny budżetowej (chodzi o kraje przekraczające limity deficytu i długu publicznego). Wszystkie kraje zobowiążą się też do wpisania do swoich konstytucji zasady utrzymywania zrównoważonych budżetów.

Państwa członkowskie będą również musiały przedstawiać wstępne projekty budżetów Komisji Europejskiej. - Chcemy, aby te zapisy stały się zestawem zasad, którymi będą się kierować wszystkie kraje UE - podkreślił premier Donald Tusk. Ma to zapobiec w przyszłości powtórce kryzysu zadłużenia, który z Grecji rozprzestrzenił się na kolejne kraje eurolandu.

Do umowy nie przystąpi Wielka Brytania. Mamy w Europie wspólną walutę, ale Wielka Brytania jest i pozostanie poza tą strefą. Cieszę się, że nie mamy euro i nigdy nie przystąpimy do strefy, nie poświęcimy naszej suwerenności - powiedział brytyjski premier David Cameron.

Expose premiera Tuska 2011 - zmiany w podatkach i ubezpieczeniach społecznych

  

Wśród państw spoza strefy euro, deklarujących udział w pakcie fiskalnym, są Polska, Litwa, Łotwa, Bułgaria, Rumunia i Dania. Węgry, Szwecja i Czechy przystąpienie do paktu mają skonsultować z parlamentami narodowymi, stąd możliwe, że sygnatariuszami porozumienia będzie 26 państw Unii Europejskiej. Herman Van Rompuy ocenił, że ratyfikacja nowego mechanizmu powinna nastąpić do połowy 2012 roku.

Państwa strefy euro oraz inne kraje UE zdecydowały o wzmocnieniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) kwotą do 200 mld euro, by ten wspierał zadłużone gospodarki eurolandu. - Uzgodniliśmy natychmiastowe działania dla przezwyciężenia naszych trudności. Zwiększamy nasze finansowe środki, by odpowiedzieć na kryzys, przed którym stoimy. Strefa euro i inne państwa członkowskie będą dążyły do uwolnienia dodatkowych środków do 200 mld euro dla MFW w lipcu 2012 roku - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy. Wzmocnienie MFW może nastąpić w drodze pożyczek banków centralnych krajów unijnych. Takiej pomocy ze strony NBP nie wykluczył minister finansów Jacek Rostowski.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »