reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy nie zapłacą więcej za interpretacje podatkowe

Firmy nie zapłacą więcej za interpretacje podatkowe

Resort finansów wycofał się z pomysłu podniesienia z 40 zł do 1000 zł opłat za wydanie indywidualnych interpretacji podatkowych - wynika z najnowszej wersji projektu założeń do nowelizacji ordynacji podatkowej.

 

Pierwotna wersja projektu przewidywała, że za indywidualne interpretacje więcej musiałyby płacić największe i średnie firmy, np. banki, grupy kapitałowe, zakłady ubezpieczeń, instytucje finansowe, fundusze emerytalne, oddziały firm zagranicznych czy zakłady ubezpieczeń.

 

MF szacowało, że średni koszt wydania wiążącej interpretacji podatkowej w 2009 r. wyniósł 1072 zł. Według resortu, obowiązująca wysokość opłat za wydanie interpretacji nie odzwierciedla ich jakości, rangi oraz pracochłonności.

 

Z danych MF wynika, że tylko w 2009 r. wydano ok. 30 tys. interpretacji, przy czym 23 proc. wniosków o ich wydanie złożyły firmy obsługiwane przez tzw. wyspecjalizowane urzędy skarbowe. Zajmują się one dużymi firmami, bankami czy przedsiębiorstwami zagranicznymi.

 

O zmianę stanowiska w sprawie opłat za interpretacje prosiły Ministerstwo Finansów m.in. organizacje pracodawców. Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Rogowieckiego, przy obecnym stopniu skomplikowania przepisów prawa podatkowego "drastyczne" zwiększenie wysokości opłat byłoby błędem.

 

"Decyzja resortu jest wynikiem naszych licznych interwencji. Dobrze się więc stało, że ministerstwo zgodziło się ze zdroworozsądkowymi argumentami" - ocenia Rogowiecki.

 

Proponowana przez resort zmiana w ordynacji dotyczy także zasad zaokrąglania podstawy opodatkowania przy ustalaniu podatku od zysków kapitałowych, co ma uniemożliwić zakładanie lokat "antybelkowych".

 

Ministerstwo zamierza wprowadzić też zmiany w opodatkowaniu dochodów z tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, np. produkcji pieczarek, drobiu czy upraw szklarniowych. Producenci prowadzący taką działalność płacą podatek dochodowy na specjalnych zasadach. Ustala się go przy zastosowaniu określanych przez ministra finansów tzw. norm szacunkowych dochodu z określonej powierzchni upraw lub jednostki produkcji zwierzęcej.

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama