reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od 2011 roku uproszczony system opłat za składowanie odpadów

Od 2011 roku uproszczony system opłat za składowanie odpadów

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać nowy system opłat za składowanie odpadów. Będą tylko cztery stawki. Ograniczy to możliwości manipulacji przez firmy klasyfikacją odpadów w celu zaniżania opłat.

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt rozporządzenia zmieniającego sposób naliczania opłat za umieszczenie odpadów na składowisku. Nowe regulacje popiera PKPP Lewiatan, gdyż dzięki nim firmy będą miały ograniczone możliwości manipulowania klasyfikacją odpadów, tak aby uiszczać niższe opłaty. Jednakże oznacza to w zależności od rodzaju odpadu podniesienie, jak i obniżenie jednostkowego kosztu składowania względem stawek obowiązujących obecnie.


I tak znacznemu podniesieniu ulegną np.: stawki opłat dla fosfogipsów, czyli odpadów powstałych przy produkcji kwasu fosforowego. Ponieważ nie ma skutecznych metod wykorzystania gospodarczego fosfogipsu, odpady te są w zasadzie całkowicie składowane.


Z powodu zmian w systemie opłat koszt składowania fosfogipsów wzrośnie prawie trzykrotnie, co w praktyce zatrzyma produkcję kwasu fosforowego w Polsce. Dlatego PKPP Lewiatan przedstawiła Ministerstwu Środowiska propozycję zmian klasyfikacji fosfogipsów, która nie będzie burzyła nowego systemu, a jednocześnie pozwoli na utrzymanie produkcji kwasu fosforowego.


Projekt rozporządzenia znacząco obniża z kolei stawki opłat za składowanie m.in. kilku rodzajów wysokokalorycznych odpadów (np. tworzyw sztucznych, tekstyliów, rozpuszczalników, olejów) stosowanych jako składniki wzbogacające paliwa alternatywne. To znów może doprowadzić do niekorzystnych z punktu widzenia środowiska zmian, gdyż stwarza zachęty ekonomiczne dla przedsiębiorców do umieszczania odpadów na składowiskach zamiast ich ponownego wykorzystania.


PKPP Lewiatan uważa ponadto, że należałoby określić stawki opłat na lata 2012-2015. Wówczas firmy miałyby możliwość przeprowadzania analizy opłacalności przyszłych inwestycji. Oczekiwanie bowiem z publikacją stawek na kolejny akt normatywny wydaje się w tym przypadku działaniem nieuzasadnionym.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

Źródło:

Konfederacja Lewiatan
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama