reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie zakaz handlu w niedzielę?

Będzie zakaz handlu w niedzielę?

Powraca temat zakazu handlu w niedzielę. Być może jeszcze w tym roku zacznie obowiązywać ustawa regulująca tę kwestię.

NSZZ Solidarność przygotowuje projekt ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Związkowcy chcą, aby przepisy te były uregulowane odrębnym aktem prawnym, a nie stanowiły część kodeksu pracy.


Prace nad projektem zostały podjęte po ostatnich badaniach Pentora, z których wynika, że od trzech lat na niedzielne zakupy chodzi tylko 2 proc. Polaków. Zdaniem Związku najwyraźniej w społeczeństwie mija już euforia wywoływana niedzielami spędzanymi w marketach. Rośnie natomiast popularność innych form wypoczynku.


Z badań wynika też, że zmienia się nastawienie społeczne Polaków. W latach 90 tylko 25 proc. obywateli popierało projekt dotyczący wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, trzy lata temu ta liczba wzrosła do 55 proc., natomiast ostatnie badania pokazały, że 77 proc. społeczeństwa sprzeciwia się niedzielnemu handlowi.


Alfred Bujara, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność uważa, że wyniki sondaży świadczą o dużym zrozumieniu społeczeństwa dla pracowników handlu. Dlatego najwyższa pora, aby podjąć dyskusję z politykami na temat handlu w niedzielę.


W ubiegłym roku wprowadzenie zakazu nie było możliwe ze względu na kryzys, który dotknął hipermarkety. Obecnie nie tak łatwo składać winę na recesję, podczas gdy nawet premier Tusk chwali się świetną kondycją polskiej gospodarki. Dlatego NSZZ Solidarność zapowiada, że podejmie wszelkie działania, aby nowe przepisy zaczęły obowiązywać jeszcze w tym roku.

oprac. Alicja Fal

reklama

Czytaj także

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama