REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy przeciwne nowym opłatom za użytkowanie wieczyste

REKLAMA

Olsztyńscy przedsiębiorcy nie godzą się na podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Wszystkie firmy, które w Olsztynie otrzymały decyzje o podwyżkach, zaskarżyły je do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Jak poinformowała PAP Blanka Krukowska, wicedyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami, urząd miasta wysłał do 30 firm z Olsztyna wypowiedzenie dotychczasowych warunków opłat za wieczyste użytkowanie i wydał jednocześnie decyzje o wzroście opłat od 1 stycznia 2010 roku.

REKLAMA

Według przedsiębiorców skala podwyżek sięga nawet 300 proc. Przedsiębiorcy, nie godząc się z decyzjami, złożyli wnioski do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie. Dotyczy to wszystkich firm, które dostały decyzje o podwyżkach.

Jeden z przedsiębiorców powiedział PAP, że podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie mogą wpłynąć na sytuację finansową firm, którym i tak jest ciężko prosperować w czasie kryzysu.

REKLAMA

"Szczególnie w naszym regionie (warmińsko-mazurskie - PAP) kryzys dotknął przedsiębiorców. Wzrosły ceny ogrzewania, energii elektrycznej, gazu i paliw. Przechody przedsiębiorców nie rosną, a wręcz spadają. W tej sytuacji dodatkowe obciążenie kosztami opłaty za wieczyste użytkowanie jeszcze pogorszy sytuację firm" - ocenił.

Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Olsztynie Bogdan Muzyczyk powiedział PAP, że wnioski firm zostaną najprawdopodobniej rozpatrzone w tym roku. Do chwili rozstrzygnięcia w SKO firmy płacą opłaty w dotychczasowej wysokości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zaznaczył Muzyczuk, w kolejce na rozpatrzenie przez SKO czekają wnioski od użytkowników wieczystych z całego regionu. Jest to ok. 250 wniosków m.in. z Gołdapi (50), Działdowa (11), Szczytna (80) i Nidzicy (11).

Postępowania odwoławcze przed SKO toczą się z udziałem stron. Najpierw Kolegium zwróci się do magistratu o operat szacunkowy każdej z nieruchomości, na podstawie którego wprowadzono podwyżki, dopiero po otrzymaniu tych dokumentów wyznaczone zostaną terminy rozpraw.

REKLAMA

To nie pierwsza w ostatnich latach tzw. aktualizacja opłat za wieczyste użytkowanie gruntów w Olsztynie. W 2007 roku urząd miasta w Olsztynie podniósł opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów należących do gminy nawet o kilkaset procent. Wówczas także użytkownicy masowo odwoływali się do SKO. Postępowania przed Kolegium trwały do tej pory. Jak podkreśliła Blanka Krukowska, urzędnicy reprezentujący urząd miasta "praktycznie nie wychodzili przez dwa lata z SKO".

Większość postępowań zakończyła się ugodą między stronami. Dotyczyło to m.in. 90 procent użytkowników garaży. Urząd miasta, zawierając ugody, opuścił od 5 do 20 proc. proponowanej nowej opłaty.

Według urzędu, podwyższanie opłat za wieczyste użytkowanie gruntów to sposób na podratowanie budżetu Olsztyna. Jak podają urzędnicy, do kasy miasta wpływa rocznie od 14 do 15 mln złotych z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntów gminnych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA