reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy przeciwne nowym opłatom za użytkowanie wieczyste

Firmy przeciwne nowym opłatom za użytkowanie wieczyste

Olsztyńscy przedsiębiorcy nie godzą się na podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie gruntów. Wszystkie firmy, które w Olsztynie otrzymały decyzje o podwyżkach, zaskarżyły je do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Jak poinformowała PAP Blanka Krukowska, wicedyrektor wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami, urząd miasta wysłał do 30 firm z Olsztyna wypowiedzenie dotychczasowych warunków opłat za wieczyste użytkowanie i wydał jednocześnie decyzje o wzroście opłat od 1 stycznia 2010 roku.

Według przedsiębiorców skala podwyżek sięga nawet 300 proc. Przedsiębiorcy, nie godząc się z decyzjami, złożyli wnioski do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie. Dotyczy to wszystkich firm, które dostały decyzje o podwyżkach.

Jeden z przedsiębiorców powiedział PAP, że podwyżki opłat za wieczyste użytkowanie mogą wpłynąć na sytuację finansową firm, którym i tak jest ciężko prosperować w czasie kryzysu.

"Szczególnie w naszym regionie (warmińsko-mazurskie - PAP) kryzys dotknął przedsiębiorców. Wzrosły ceny ogrzewania, energii elektrycznej, gazu i paliw. Przechody przedsiębiorców nie rosną, a wręcz spadają. W tej sytuacji dodatkowe obciążenie kosztami opłaty za wieczyste użytkowanie jeszcze pogorszy sytuację firm" - ocenił.

Prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Olsztynie Bogdan Muzyczyk powiedział PAP, że wnioski firm zostaną najprawdopodobniej rozpatrzone w tym roku. Do chwili rozstrzygnięcia w SKO firmy płacą opłaty w dotychczasowej wysokości.

Jak zaznaczył Muzyczuk, w kolejce na rozpatrzenie przez SKO czekają wnioski od użytkowników wieczystych z całego regionu. Jest to ok. 250 wniosków m.in. z Gołdapi (50), Działdowa (11), Szczytna (80) i Nidzicy (11).

Postępowania odwoławcze przed SKO toczą się z udziałem stron. Najpierw Kolegium zwróci się do magistratu o operat szacunkowy każdej z nieruchomości, na podstawie którego wprowadzono podwyżki, dopiero po otrzymaniu tych dokumentów wyznaczone zostaną terminy rozpraw.

To nie pierwsza w ostatnich latach tzw. aktualizacja opłat za wieczyste użytkowanie gruntów w Olsztynie. W 2007 roku urząd miasta w Olsztynie podniósł opłaty za wieczyste użytkowanie gruntów należących do gminy nawet o kilkaset procent. Wówczas także użytkownicy masowo odwoływali się do SKO. Postępowania przed Kolegium trwały do tej pory. Jak podkreśliła Blanka Krukowska, urzędnicy reprezentujący urząd miasta "praktycznie nie wychodzili przez dwa lata z SKO".

Większość postępowań zakończyła się ugodą między stronami. Dotyczyło to m.in. 90 procent użytkowników garaży. Urząd miasta, zawierając ugody, opuścił od 5 do 20 proc. proponowanej nowej opłaty.

Według urzędu, podwyższanie opłat za wieczyste użytkowanie gruntów to sposób na podratowanie budżetu Olsztyna. Jak podają urzędnicy, do kasy miasta wpływa rocznie od 14 do 15 mln złotych z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste gruntów gminnych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama