reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca przekaże druk RMUA co kwartał

Pracodawca przekaże druk RMUA co kwartał

Firmy będą mogły raz na kwartał wydawać swoim pracownikom druki RMUA, potwierdzające wyliczenie składek na ubezpieczenie społeczne.

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja „Przyjazne Państwo” rozpatrywała projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Proponowane poprawki dotyczą zmniejszenia częstotliwości wydawania pracownikom druków RMUA. W myśl przyjętego projektu ustawy pracodawca musiałby przekazać pracownikom druk RMUA raz na kwartał, a nie raz na miesiąc tak jak obecnie. Ograniczenie częstotliwości wydawania druków przyczyniłoby się przede wszystkim do znacznych oszczędności po stronie pracodawców.


Druki RMUA nie są potwierdzeniem prawidłowości wpłat składek pracodawcy, a jedynie potwierdzeniem prawidłowego ich wyliczenia. Dlatego nie powinny być wykorzystywane przez służbę zdrowia w celu potwierdzenia czy dana osoba objęta jest ubezpieczeniem społecznym. Placówki służby zdrowia powinny mieć możliwość potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie numeru PESEL.


Poprzednia nowelizacja ustawy systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła już pewne udogodnienia umożliwiając pracodawcom wydawanie druków RMUA drogą elektroniczną. Z uwagi jednak na wymagania ustawowe, takie jak np. konieczność stosowania podpisu elektronicznego, forma ta jest rzadko wykorzystywana przez przedsiębiorców. W związku z tym opracowywana jest obecnie nowelizacja ustawy o podpisie elektronicznym, która uprości wydawanie również takich druków jak RMUA.


Zdaniem PKPP Lewiatan wystawianie druków RMUA powinno odbywać się droga elektroniczną, bez dodatkowych obostrzeń. Jako wzór posłużyć powinny tu dokumenty bankowe generowane elektronicznie, które funkcjonują w obrocie gospodarczym bez żadnych kwalifikowanych podpisów, na mocy ustawy Prawo bankowe.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Mojafirma.infor.pl
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama