| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawca przekaże druk RMUA co kwartał

Pracodawca przekaże druk RMUA co kwartał

Firmy będą mogły raz na kwartał wydawać swoim pracownikom druki RMUA, potwierdzające wyliczenie składek na ubezpieczenie społeczne.

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja „Przyjazne Państwo” rozpatrywała projekt zmian w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Proponowane poprawki dotyczą zmniejszenia częstotliwości wydawania pracownikom druków RMUA. W myśl przyjętego projektu ustawy pracodawca musiałby przekazać pracownikom druk RMUA raz na kwartał, a nie raz na miesiąc tak jak obecnie. Ograniczenie częstotliwości wydawania druków przyczyniłoby się przede wszystkim do znacznych oszczędności po stronie pracodawców.


Druki RMUA nie są potwierdzeniem prawidłowości wpłat składek pracodawcy, a jedynie potwierdzeniem prawidłowego ich wyliczenia. Dlatego nie powinny być wykorzystywane przez służbę zdrowia w celu potwierdzenia czy dana osoba objęta jest ubezpieczeniem społecznym. Placówki służby zdrowia powinny mieć możliwość potwierdzenia ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie numeru PESEL.


Poprzednia nowelizacja ustawy systemie ubezpieczeń społecznych wprowadziła już pewne udogodnienia umożliwiając pracodawcom wydawanie druków RMUA drogą elektroniczną. Z uwagi jednak na wymagania ustawowe, takie jak np. konieczność stosowania podpisu elektronicznego, forma ta jest rzadko wykorzystywana przez przedsiębiorców. W związku z tym opracowywana jest obecnie nowelizacja ustawy o podpisie elektronicznym, która uprości wydawanie również takich druków jak RMUA.


Zdaniem PKPP Lewiatan wystawianie druków RMUA powinno odbywać się droga elektroniczną, bez dodatkowych obostrzeń. Jako wzór posłużyć powinny tu dokumenty bankowe generowane elektronicznie, które funkcjonują w obrocie gospodarczym bez żadnych kwalifikowanych podpisów, na mocy ustawy Prawo bankowe.

mojafirma.infor.pl/PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK