reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Składka rentowa zostanie obniżona

Składka rentowa zostanie obniżona

Od 2008 roku pracownicy odniosą nie tylko korzyści związane z waloryzacją progów, kwoty wolnej i kosztów. Zyskają też na składce rentowej, która została obniżona z 3,5 do 1,5 proc.

Obniżenie składki rentowej płaconej z wynagrodzenia brutto pracownika zostało wpisane do ustawy o systemie opieki społecznej i zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2008 r. Od tego dnia składka rentowa opłacana przez pracownika za pośrednictwem pracodawcy wyniesie 1,5 proc. i obniży się z obecnych 3,5 proc. Ewentualne zablokowanie obniżenia składki rentowej musiałoby się wiązać z nowelizacją ustawy.
 

Również pracodawcy opłacający składkę rentową za siebie skorzystają z niższej sto-py, która spadnie z 6,5 do 4,5 proc.

 

Pracownicy w wyniku zmniejszenia składki rentowej otrzymają większe wynagrodzenie netto. Paradoksalnie jednak będą musieli zapłacić wyższą składkę zdrowotną i podatek. Wynika to z tego, że zmniejszenie składki rentowej powoduje zwiększenie podstawy opodatkowania PIT oraz naliczania składki zdrowotnej.

 

Pracownicy już raz odczuli w tym roku wzrost pensji netto, kiedy to od 1 lipca 2007 r. składka rentowa płacona przez nich została obniżona z 6,5 do 3,5 proc.

 

Należy przypomnieć, że składka zdrowotna wynosi 9 proc., a podstawą jej obliczenia jest przychód pracownika brutto po pomniejszeniu składek emerytalno-rentowych (emerytalnej, rentowej, chorobowej). Przy czym w wysokości 7,75 proc. zostaje ona odliczana bezpośrednio od podatku (zaliczki na podatek), a pozostałą część, czyli 1,25 proc., pracownik już musi sfinansować z własnej kieszeni.

 

BOGDAN ŚWIĄDER

 

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama