| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Propozycje zmian dotyczące rozliczeń ryczałtowców

Propozycje zmian dotyczące rozliczeń ryczałtowców

Do obowiązków podatników rozliczających się ryczałtowo będzie należało m.in. prowadzenie dziennej ewidencji sprzedaży oraz składanie deklaracji uproszczonej.


ZMIANA PRAWA

Znajdujący się w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadza w art. 114a możliwość rozliczania się przez niektórych podatników w formie ryczałtu kwotowego.

- Skorzystać z możliwości rozliczania się w formie ryczałtu będą mogli podatnicy będący osobami fizycznymi, u których wartość sprzedaży (bez kwoty podatku) nie przekroczy w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 35 tys. euro - wyjaśniła Gazecie Prawnej Małgorzata Breda, doradca podatkowy z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

W celu skorzystania z ryczałtowej formy opodatkowania podatnik będzie zobowiązany do złożenia naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego zawiadomienia o wyborze tej formy opodatkowania w terminie do końca kwartału poprzedzającego kwartał, od którego podatnik będzie stosował ryczałt. Ponadto z możliwości wyboru tej formy opodatkowania będą mogli skorzystać jedynie podatnicy wykonujący wyłącznie usługi świadczone na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Jednakże z wyborem ryczałtowej formy rozliczania VAT związane będą również pewne niedogodności. Podatnik, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu kwotowego, będzie mógł zrezygnować z tej formy rozliczeń, nie wcześniej jednak niż po upływie ośmiu kwartałów, za które rozliczał się w ten sposób. Ponadto podatnikowi, który wybrał rozliczanie się w formie ryczałtu, nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

- Do obowiązków podatników rozliczających się ryczałtowo będzie należało również prowadzenie dziennej ewidencji sprzedaży oraz składanie deklaracji uproszczonej - podkreśliła Małgorzata Breda.

35tys. euro ma wynosić limit sprzedaży uprawniający do skorzystania z ryczałtu

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »