| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W Sejmie są projekty zakazu handlu w niedziele

W Sejmie są projekty zakazu handlu w niedziele

Trwają prace nad dwoma poselskimi projektami ustaw o handlu w supermarketach. Samoobrona wniosła projekt ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, natomiast LPR projekt ustawy o zmianie kodeksu pracy, w którym zostałaby uregulowana praca w niedziele i święta.Praca w niedziele i święta byłaby dozwolona m.in. w sklepach sprzedających wyłącznie żywność oraz artykuły pierwszej potrzeby, zatrudniających nie więcej niż 5 pracowników. Mogłaby być wykonywana wyłącznie wówczas, gdy pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie już w momencie jej podejmowania. Pracownik mógłby jednak odmówić pracy na przykład wówczas, gdyby wykonywanie jej można było przenieść na następny dzień powszedni.

Zaproponowano, aby pracownik zatrudniony w sklepie w niedzielę lub w święto miał prawo do dodatkowego wynagrodzenia oraz do innego dnia wolnego od pracy w ciągu 6 dni przed lub po, natomiast za pracę w święto do wolnego dnia w ciągu okresu rozliczeniowego.

Z kolei projekt o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych określa zasady i tryb wydawania zezwoleń na ich tworzenie. Chodzi o sklepy, których powierzchnia sprzedaży przekracza 400 mkw. Zaproponowano, aby na wniosek przedsiębiorcy wydawał je wójt, burmistrz albo prezydent miasta na podstawie uchwały właściwej rady gminy lub miasta. Gdyby powierzchnia sprzedaży w sklepie miała przekraczać 2000 mkw., to wymagana byłaby jeszcze pozytywna uchwała rady właściwego sejmiku wojewódzkiego.


Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK