reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ostatni dzień na zaświadczenia

Ostatni dzień na zaświadczenia

Jeszcze tylko w piątek w urzędzie gminy można pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Będzie o­no potrzebne tym wyborcom, którzy zamierzają głosować poza miejscem stałego zamieszkania.

Z takim zaświadczeniem można głosować w dowolnym obwodzie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Dokument pobiera się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania.Wyborcy przebywający w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych znajdą się w spisach wyborców sporządzonych dla obwodów utworzonych w tych jednostkach.Osoby, które znajdą się tam w dniu wyborów, będą mogły głosować w tych miejscach, jeśli wcześniej zaopatrzą się w zaświadczenie o prawie do głosowania.Natomiast obywatele polscy stale zamieszkali za granicą, którzy w dniu wyborów będą przebywać w kraju, mogą wziąć udział w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca ich pobytu, jeżeli przedłożą obwodowej komisji wyborczej ważny polski paszport oraz udokumentują, że stale zamieszkują za granicą.W tym celu powinni okazać np. kartę stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą lub dokument potwierdzający uprawnienie do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą. Wyborca zamieszkujący za granicą może również głosować w kraju na podstawie zaświadczenia wydanego przez konsula.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Wnuczek

Jestem aplikantem adwokackim Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. W swojej pracy wspierałem klientów w obszarze prawa podatkowego i postępowań.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama