| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > TVP i kablówki: czy będzie darmowy pakiet za abonament?

TVP i kablówki: czy będzie darmowy pakiet za abonament?

Telewizja Polska chce, by operatorzy platform cyfrowych i sieci kablowych stworzyli darmowy pakiet podstawowy z głównymi programami Telewizji Polskiej dla klientów, którzy płacą abonament radiowo-telewizyjny.

Od kilku miesięcy TVP prowadzi negocjacje z operatorami na temat wprowadzenia do sieci kablowych i na platformy cyfrowe kanału tematycznego TVP Kultura oraz opłat za reemisję głównych programów telewizji. Do tej pory operatorzy takich opłat nie płacili.

TVP uważa, że jeżeli klient płaci abonament RTV, to nie powinien jeszcze raz – wraz z opłatą za dostęp do telewizji kablowej czy cyfrowej – płacić za programy TVP. Dlatego chciałaby, aby operatorzy obniżyli o połowę opłaty za swój pakiet podstawowy (w jego skład wchodzą m.in. główne programy Telewizji Polskiej) lub w ogóle stworzyli nowy pakiet podstawowy, tylko z programami TVP. Byłby on bezpłatny dla tych klientów kablówek i platform cyfrowych, którzy płacą abonament RTV.

Wiceprezes TVP Piotr Gaweł powiedział wczoraj, że operatorzy, nie ponosząc żadnych opłat za te programy, czerpią z nich korzyści, choć przy realizacji tych audycji wydawane są publiczne pieniądze. TVP uważa, że od operatorów należą się jej opłaty z tytułu praw autorskich. Jednak – jak zaznaczył Piotr Gaweł – Telewizja Polska nie będzie tych opłat pobierać, gdy operatorzy zgodzą się albo na stworzenie podstawowego pakietu z programami TVP, albo obniżą obecnie istniejące pakiety podstawowe o połowę. Gdyby operatorzy zgodzili się na te warunki, musieliby się także zgodzić na informowanie swoich klientów o konieczności płacenia abonamentu RTV i weryfikowanie tego.

Jeśli operatorzy nie zgodziliby się na weryfikację, TVP będzie domagać się od nich opłaty za reemisję swoich programów w wysokości 1,5 zł od jednego gniazdka telewizji kablowej czy cyfrowej. To operatorzy sieci kablowych mają powody żądać od TVP opłat za reemisję jej programów, bo utrzymywanie sieci i ich modernizacja kosztuje – skomentował propozycje TVP Jerzy Straszewski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Komunikacji Kablowej.


Aneta Mościcka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Przybył

Doradca podatkowy www.mp-consulting.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK