reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Elektroniczne rozliczenia z US nie tak szybko

Elektroniczne rozliczenia z US nie tak szybko

Mimo, że możliwość rozliczania się z urzędem skarbowym w formie elektronicznej przewidują przepisy Ordynacji podatkowej, przez Internet nie rozliczymy sie szybko.  Ministerstwo Finansów pracuje nad koncepcją projektu eDeklaracje, z którego najwcześniej będzie mozna skprzystać dopiero w trzecim kwartale 2006 r.

Elektroniczne zeznanie nie tylko byłoby dla podatników ułatwieniem, ale mogłoby również obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej.Zgodnie z art. 58 ust. 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym w terminie 4 lat od dnia wejścia w życie ustawy (ustawa weszła w życie – poza pewnymi wyjątkami – w 9 miesięcy od jej ogłoszenia, czyli 16 sierpnia 2002 r.) organy władzy publicznej mają obowiązek umożliwienia odbiorcom usług certyfikacyjnych wnoszenia podań i wniosków oraz innych czynności w postaci elektronicznej, w przypadkach gdy przepisy prawa wymagają składania ich w określonej formie lub według określonego wzoru.Jednak jeśli chodzi o system, który miałby obsługiwać rozliczanie się z podatków przez internet, to z informacji z Ministerstwa Finansów, wynika, że resort pracuje właśnie nad koncepcją projektu eDeklaracje.Harmonogram projektu zakłada stopniowe wprowadzanie usług, jakie będą dostępne w formie elektronicznej. Zgodnie z tym harmonogramem najwcześniej w tej formie rozliczą się firmy, bo już... w trzecim kwartale 2006 r. Zeznanie roczne będziemy mogli złożyć tą drogą najwcześniej rozliczając się za 2006 r. Jeśli ministerstwo będzie przestrzegać harmonogramu prac.Zdaniem ekspertów przyczyną kłopotów z wdrożeniem elektronicznych zeznań jest niesprawny i niewydolny system oraz błędy popełnione przy komputeryzacji organów podatkowych w latach 90. ubiegłego wieku.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama