reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opłata skarbowa za rejestrację umowy leasingowej

Opłata skarbowa za rejestrację umowy leasingowej

Wniosek o zarejestrowanie umowy leasingu jest podaniem w rozumieniu ustawy o opłacie skarbowej i podlega opłacie skarbowej.

Urząd skarbowy udzielił odpowiedzi podatnikowi, który musiał wywiązać się z obowiązku zarejestrowania umowy leasingu w urzędzie skarbowym. Podatnik zwrócił się z prośbą o wyjaśnienie, czy wniosek ten podlega opłacie skarbowej.

Organ podatkowy wyjaśnił, że czynność rejestracji umowy leasingu w urzędzie skarbowym nie jest czynnością wykonywaną w ramach toczącego się postępowania dowodowego w postępowaniu podatkowym. Tylko uprzednie wszczęcie postępowania administracyjnego warunkuje prowadzenie postępowania dowodowego w sprawie, do której może mieć zastosowanie zwolnienie z opłaty skarbowej wynikające z załącznika do ustawy o opłacie skarbowej w części I, pkt 4 zwolnień.

Jak zauważono, obowiązek rejestracji określonej kategorii umów związany jest z możliwością korzystniejszego rozliczenia VAT. Organy podatkowe nie wszczynają w tej sprawie żadnego postępowania administracyjnego, a jedynie ograniczają się do czynności technicznej, rejestracji umowy, na wniosek podatnika. W ocenie organu podatkowego rejestracja umowy stanowi samodzielną czynność organu podatkowego dokonywaną na wniosek podatnika podyktowany chęcią skorzystania z korzystniejszej zasady opodatkowania. Sam wniosek jest tu podaniem w rozumieniu ustawy o opłacie skarbowej i podlega obciążeniu opłata skarbową. Sama zaś czynność nie jest obłożona opłatą skarbową.

reklama

Czytaj także

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama