| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Technika jazdy > Manewry > Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?

Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?


Bywa czasem, na szczęście rzadko, że trzeba ruszyć pod górę, a skorzystanie z pomocy hamulca ręcznego jest niemożliwe. Taka sytuacja ma miejsce w samochodach, w których hamulec postojowy zaciąga się naciskając lewą nogą specjalny pedał, zaś zwalnia przez pociągnięcie za odpowiednie cięgło.

Tak jest, między innymi, w wielu modelach samochodów mercedes. Bywa także, że hamulec ręczny nie jest sprawny, bo np. kilka minut wcześniej pękła jego linka. Czy można ruszyć pod górkę, nie używając do pomocy hamulca ręcznego?

Zobacz również: Jak wyregulować hamulec ręczny?

Co zrobić, gdy nie można użyć hamulca ręcznego?

Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Gdy nie można użyć hamulca ręcznego, aby pomóc sobie przy ruszaniu pod górkę, należy zastąpić go hamulcem zasadniczym i sprytnym posługiwaniem się pozostałymi pedałami. Przed ruszaniem należy pamiętać, cały czas trzymając pedał hamulca wciśnięty, o włączeniu najniższego biegu. Wymaga to wciśnięcia pedału sprzęgła. W momencie ruszania trzeba ustawić prawą stopę tak, aby śródstopiem naciskać na pedał hamulca, zaś jej palcami sięgać do pedału przyspieszenia. Podczas ruszania przesuwać wolno tę stopę w kierunku pedału gazu, naciskając go coraz mocniej, jednocześnie zwalniając powoli pedał hamulca, który powinien znaleźć się pod piętą (pod obcasem). Jednocześnie należy uważnie zwalniać pedał sprzęgła, aby, gdy hamulec przestanie działać, sprzęgło „ciągnęło” na tyle, że samochód zacznie jechać pod górę. Dodać wówczas gazu i puścić całkowicie całkiem pedał sprzęgła.

Zobacz również: Jak pokonywać długie podjazdy na górskich drogach?

Aby móc w ten sposób ruszyć, trzeba potrenować ruchy prawej stopy. Należy zacząć od płaskiego, poziomego miejsca, gdzie nie grozi cofnięcie się samochodu, gdyby coś się nie udało. Następne próby przeprowadzać na coraz bardziej stromych podjazdach, w miejscach, gdzie nieudany manewr nikomu nie wyrządzi krzywdy. Do wprawy dochodzi się często już po kilku próbach na pochyłości.

Aby płynnie ruszyć pod górkę nie używając hamulca ręcznego, trzeba przejechać kilka lub więcej metrów na tzw. połsprzęgle, co bardzo przyspiesza zużycie tarczy sprzęgłowej. Dlatego takie ruszanie można stosować wyjątkowo, nie traktując go jako stały element jazdy. Nie próbować ruszania pod górkę na ulicach i drogach z jadącymi po nich innymi pojazdami. W przypadku niepowodzenia cofające auto może uszkodzić stojące za nim pojazdy.

Ruszanie pod górkę bez ręcznego hamulca z butami o podwyższonym lub wysokim obcasie (kowbojki, damskie pantofle na wysokich obcasach itd.) jest w praktyce niemożliwe, jeżeli kierowca nie potrafi błyskawicznie przenieść prawej nogi z hamulca na pedał gazu przy równoczesnym wolnym puszczaniu pedału sprzęgła. To bardzo trudna do opanowania sztuka.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »