| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jacy kierowcy zabierają autostopowiczów?

Jacy kierowcy zabierają autostopowiczów?

Coraz częściej można znaleźć w Internecie ogłoszenia od kierowców którzy są w stanie za niewielką opłatą przewozić nieznane im osoby. Czy jest to zatem dla nich opłacalne i bezpieczne? Jacy oni są?

W dobie panującego kryzysu ludzie szukają wszelkich sposobności na oszczędzanie, dlatego też ostatnimi czasy zwiększyła się znacznie liczba zwolenników ,, sharing economy”. Jest to bardzo opłacalny sposób transportu . Kierowca za pośrednictwem Internetu szuka nieznajomych pasażerów. Według badań wynika, że ludzie z takich właśnie społeczności internetowych cieszą się bardzo dużym zaufaniem. Znacznie większym niż u świeżo poznanych osób „na żywo”. Ich liczba co weekend wynosi blisko aż 10 tysięcy- a to dane z jednego serwisu internetowego. Po każdej odbytej w ten sposób trasie zarówno pasażer jak i kierowca wystawia oceny i opinie. Wpływa to na ich wiarygodność. Serwis internetowy umożliwia automatyczne wyliczenie kosztów przejazdu. Cena podana przez właściciela samochodu nie podlega negocjacji i nie ulega zmianie, dzięki czemu pasażer może zaplanować sobie podróż oraz wydatki z nią związane. Natomiast kierowca nie ponosi żadnych strat ale też nic ponad to nie zyskuje.

Zobacz też: Podróż przez BlaBlaCar, jak to działa?

Co zatem ich kieruje?

Kierowcy , którzy goszczą w swoich samochodach obcych ludzi charakteryzują się kilkoma wspólnymi motywami i cechami. Głównym tego czynnikiem są oczywiście pieniądze. Według danych w Polsce oszczędzają oni, sumując, około miliona złotych miesięcznie. Natomiast w Europie łączna kwota wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy wynosi blisko 250 milionów euro. Pasażerowie w Polsce za to przebywają miesięcznie średnio 1,6 miliona kilometrów. W Europie łączna ilość przebytych kilometrów wynosi 3 miliardy.

Zobacz też: Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

,,Sharing economy" coraz bardziej popularne w Polsce

Ponad to wielu kierowców jak i pasażerów wykazuje się otwartością, gadatliwością i życzliwością. Wynika to z opinii i ocen zamieszczonych na stronie internetowej zajmującej się tym. W ten sposób mogą spędzić podróż w miłym towarzystwie, a przy tym nie być w niej osamotnionym. Zatem można powiedzieć, że zanika obraz stereotypowego Polaka , który wiecznie tylko narzeka i wszystko krytykuje.
Nie tylko mężczyźni decydują się na taką formę przejazdu. Zaskakujący jest fakt, że wielu kierowców, bo ponad 42%, to kobiety, a ich liczba stale rośnie. Zdobywają nawet lepsze noty w tej kategorii od pasażerów niż mężczyźni. Jeżeli chodzi o wiek właścicieli pojazdów to mieści się on w przedziale 25-40 lat, czyli jest to 45% użytkowników. Na taki środek transportu decydują się w głównej mierze osoby młode. Najliczniejsza grupa wiekowa pasażerów to od 18 do 25 lat i stanowią 48%. Drugą zaś jest przedział wiekowy 26-40 lat (42%).

Zobacz też: Wspólna podróż przez internet

Podsumowanie

Moda na „sharing economy” z dnia na dzień stale rośnie. Ludzie otwierają się na nowe możliwości. Ten stosunkowo nowy trend, który odniósł znaczący sukces na zachodzie, ma szanse wybić się także i w Polsce. Można zaobserwować duży wzrost zainteresowania tym tematem szczególnie u osób młodych. Dla nich jest to idealne rozwianie. Przy niewielkich nakładach mają okazje udać się w wiele podróży oraz poznać ciekawe osoby.

Źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »