reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia, aby uniknąć potem niemiłych niespodzianek. Ile kosztuje wyprawa samochodem?

Najważniejszym i największym kosztem podróży jest paliwo. Gdyby cała trasa prowadziła w idealnych warunkach, cały czas poza osiedlami, można w kalkulacji przyjąć zużycie paliwa mniejsze od średniego. Niestety, jest to w praktyce nieosiągalne, nawet gdy planowana trasa wiedzie autostradami i drogami ekspresowymi. Zawsze należy liczyć się z możliwością korków i innych utrudnień. Należy przyjąć dla bezpieczeństwa, że mogą one zwiększyć średnie zużycie paliwa o 10-20%. Zwłaszcza, że podawane przez producenta zużycie paliwa mierzone jest w warunkach laboratoryjnych i rzadko odpowiada rzeczywistości.

Zobacz również: Jak jeździć ekonomicznie?

Innym istotnym kosztem są opłaty za autostrady, a w niektórych krajach także za prawo skorzystania z obwodnicy, lub przeciwnie – za prawo wjazdu do miasta lub miejscowości wczasowej, albo za skorzystanie z mostu lub promu. Opłaty te są różne w różnych krajach, a nawet – w różnych okręgach jednego kraju. Nie wszędzie można płacić kartą kredytową, więc trzeba mieć pod ręką gotówkę.

W kosztach podróży trzeba uwzględnić opłaty za parkingi. Znakomita większość przydrożnych parkingów jest dostępna za darmo, ale bywają takie, gdzie aby parkować za darmo, trzeba zamówić jedzenie lub picie w pobliskim barze.

Istotnym, choć trudnym do przewidzenia kosztem są opłaty za naprawy i ewentualne holowanie uszkodzonego pojazdu. Nie wszędzie są honorowane przywileje, rozdawane przez ubezpieczycieli przy zawieraniu umów OC i AC. Trzeba więc mieć w rezerwie równowartość kilkuset euro lub dolarów, na tzw. czarną godzinę.

Zobacz również: Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 km?

Nikt przed wyruszeniem w drogę nie bierze pod uwagę możliwości zapłacenia mandatu. Nie we wszystkich krajach obowiązują taryfikatory. Są takie, gdzie wysokość mandatu zależy wyłącznie od uznania policjanta i może wynieść nawet równowartość kilkudziesięciu tysięcy euro lub dolarów. Należy pamiętać o tym, że w niektórych krajach można jechać zgodnie z przepisami, a mimo to można zapłacić mandat z pierwszego lepszego powodu, gdy policjant musi wykazać się aktywnością.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EPZ Kancelaria

Specjalizuje się w prawie rolnym oraz dochodzeniem odszkodowań z różnych zdarzeń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama