reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Jak obliczyć koszty podróży samochodem?

Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia, aby uniknąć potem niemiłych niespodzianek. Ile kosztuje wyprawa samochodem?

Najważniejszym i największym kosztem podróży jest paliwo. Gdyby cała trasa prowadziła w idealnych warunkach, cały czas poza osiedlami, można w kalkulacji przyjąć zużycie paliwa mniejsze od średniego. Niestety, jest to w praktyce nieosiągalne, nawet gdy planowana trasa wiedzie autostradami i drogami ekspresowymi. Zawsze należy liczyć się z możliwością korków i innych utrudnień. Należy przyjąć dla bezpieczeństwa, że mogą one zwiększyć średnie zużycie paliwa o 10-20%. Zwłaszcza, że podawane przez producenta zużycie paliwa mierzone jest w warunkach laboratoryjnych i rzadko odpowiada rzeczywistości.

Zobacz również: Jak jeździć ekonomicznie?

Innym istotnym kosztem są opłaty za autostrady, a w niektórych krajach także za prawo skorzystania z obwodnicy, lub przeciwnie – za prawo wjazdu do miasta lub miejscowości wczasowej, albo za skorzystanie z mostu lub promu. Opłaty te są różne w różnych krajach, a nawet – w różnych okręgach jednego kraju. Nie wszędzie można płacić kartą kredytową, więc trzeba mieć pod ręką gotówkę.

W kosztach podróży trzeba uwzględnić opłaty za parkingi. Znakomita większość przydrożnych parkingów jest dostępna za darmo, ale bywają takie, gdzie aby parkować za darmo, trzeba zamówić jedzenie lub picie w pobliskim barze.

Istotnym, choć trudnym do przewidzenia kosztem są opłaty za naprawy i ewentualne holowanie uszkodzonego pojazdu. Nie wszędzie są honorowane przywileje, rozdawane przez ubezpieczycieli przy zawieraniu umów OC i AC. Trzeba więc mieć w rezerwie równowartość kilkuset euro lub dolarów, na tzw. czarną godzinę.

Zobacz również: Jak obliczyć średnie zużycie paliwa na 100 km?

Nikt przed wyruszeniem w drogę nie bierze pod uwagę możliwości zapłacenia mandatu. Nie we wszystkich krajach obowiązują taryfikatory. Są takie, gdzie wysokość mandatu zależy wyłącznie od uznania policjanta i może wynieść nawet równowartość kilkudziesięciu tysięcy euro lub dolarów. Należy pamiętać o tym, że w niektórych krajach można jechać zgodnie z przepisami, a mimo to można zapłacić mandat z pierwszego lepszego powodu, gdy policjant musi wykazać się aktywnością.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia.
Planując wyjazd na urlop, czy choćby w tzw. podróż w interesach, warto zrobić wstępną kalkulację kosztów przedsięwzięcia.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

reklama

Prawne ciekawostki

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama