| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Moto > Moto porady > Auto w podróży > ABC samochodowych podróży > Podróż przez BlaBlaCar, jak to działa?

Podróż przez BlaBlaCar, jak to działa?

Na polskim rynku zadebiutował serwis społecznościowy zrzeszający kierowców i pasażerów. Dzięki tej platformie można znacznie obniżyć koszt dojazdu w wybrane miejsce nie rezygnując przy tym z komfortu.

BlaBlaCar jest serwisem społecznościowym przeznaczonym dla właścicieli samochodów, którzy mają wolne miejsca w swoich pojazdach oraz osób szukających transportu. Polska jest 9. krajem przystępującym do tej inicjatywy, obok Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoch, Portugalii i krajów Beneluksu.

Zobacz też: Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną?

Obniżenie kosztów dla kierowcy i pasażerów

Dzięki rejestracji w serwisie, kierowcy którzy podróżują samochodem mogą znacznie obniżyć koszty podróży ale nie mogą na przejazdach zarabiać. Kierowcy określają szczegóły podróży, którą zamierzają odbyć oraz sugerowaną cenę. Automatyczny kalkulator cen pomaga kierowcy ustalić kwotę, jaką pasażer ma zapłacić za skorzystanie z przejazdu. Ceny ograniczone są tak, żeby kierowca mógł pokryć wyłącznie koszty związane z przejazdem, ale bez osiągania zysku. Ustalona przez kierowcę cena nie podlega negocjacjom, więc łatwiej zaplanować wydatki, a sama transakcja jest przejrzysta dla obu stron. Pasażerowie mogą szukać konkretnego przejazdu i sami zadecydować, ile chcą za niego zapłacić. Dzięki szczegółowemu formularzowi, na etapie przygotowań do podróży, wybierają taką osobę, która ma podobne zainteresowania i nawyki. Łatwiej wtedy o nawiązanie nici porozumienia w podróży. Duże zaufanie użytkowników wobec siebie jest możliwe dzięki systemowi wzajemnej weryfikacji. Zarówno kierowcy jak i pasażerowie po zakończonej podróży wystawiają sobie oceny, dzięki czemu pozostali użytkownicy wiedzą, kogo mogą obdarzyć zaufaniem.

Zobacz też: Podróż samochodem w ciąży. Czy to bezpieczne?

Ciekawostką jest, że w profilach członków serwisu znajdują się informacje np. o stylu jazdy kierowcy, czy rozmowności (zarówno kierowców jak i pasażerów). Kwestia rozmowności oceniana jest trzystopniową skalą. Osoby najbardziej rozmowne dostają ocenę BLA BLA BLA, z kolei osoby małomówne dostają ocenę BLA. Takie zróżnicowanie daje możliwość na dobór towarzyszy podróży pod względem osobowości.

Przykładowy koszt podróży

Do tej pory najchętniej wybieraną trasą w Polsce jest odcinek Warszawa-Gdańsk. Koszt przejazdu w systemie BlaBlaCar jest zbliżony do 35 zł. Z kolei z Gdańska do Toruńca za pośrednictwem BlaBlaCar dojedziemy za ok. 19 zł, a z Krakowa do Wrocławia za 31 zł.

Zobacz też: Samochodem po Europie i świecie

Opracował: Tomasz Korniejew, źródło: Materiały prasowe BlaBlaCar

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Nasze recenzje

Ostatnio na forum

Prawne ciekawostki

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »