REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawozdawczość dla bilansu płatniczego

REKLAMA

REKLAMA

Od tego roku podmioty uczestniczące w obrotach z zagranicą są zobowiązane do dostarczania do NBP danych według nowych zasad.

1 stycznia 2010 roku wszedł w życie nowy system sprawozdawczy dla bilansu płatniczego, który wprowadził zmiany w sposobie raportowania podmiotów gospodarczych do NBP. Chodzi o system sprawozdawczy, który dostarcza informacji o przepływach finansowych między podmiotami krajowymi a tymi działającymi za granicą.

REKLAMA

REKLAMA

– Dane te pozwalają nam sporządzić niezwykle istotne z punktu widzenia oceny sytuacji gospodarczej dokumenty, takie jak bilans płatniczy, bilans aktywów i pasywów zagranicznych Polski (tzw. międzynarodowa pozycja inwestycyjna naszego kraju) oraz zadłużenie zagraniczne Polski. Są to dokumenty potrzebne nie tylko NBP, dla prowadzenia skutecznej polityki pieniężnej, ale bardzo ważne dla wszystkich innych uczestników życia gospodarczego, w tym dla postrzegania Polski za granicą – mówi Józef Sobota, dyrektor departamentu statystyki NBP.

Do końca ubiegłego roku głównymi dostawcami danych do bilansu były banki komercyjne, informujące o transakcjach zagranicznych ich klientów. Teraz w większym zakresie obowiązki sprawozdawcze dotyczą samych podmiotów gospodarczych.

– Analizy ostatniego kryzysu finansowego wskazały, że dla oceny ryzyk w globalnej gospodarce potrzebne są bardziej szczegółowe dane, lepiej opisujące nowe instrumenty wykorzystywane w transgranicznych transakcjach finansowych. Nowy system sprawozdawczy NBP wychodzi na przeciw tym potrzebom. Jest zgodny z zaleceniami Europejskiego Banku Centralnego, Eurostatu czy OECD. W konsekwencji otrzymamy lepszą jakość analiz w tym obszarze – zapewnia Józef Sobota.

REKLAMA

Obowiązek sprawozdawania do NBP – nałożony rozporządzeniem ministra finansów opublikowanym w Dzienniku Ustaw nr 184/2009 – obejmuje od tego roku ok. 7 tysięcy podmiotów gospodarczych. Z tego około tysiąca mających największy udział w obrotach zagranicznych Polski będzie sprawozdawało w cyklu miesięcznym, a sześć tysięcy w cyklu kwartalnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowy system sprawozdawczy jest w pełni zinformatyzowany, daje partnerom NBP możliwość raportowania on-line do portalu www.sprawzodawczosc.nbp.pl. Odpowiedni certyfikat, gwarantujący bezpieczną ścieżkę przekazywania danych i ochronę danych indywidualnych podmiotów, jest udostępniany przez NBP bezpłatnie.

NBP już od kilku miesięcy informował o nowym systemie. Jesienią ub. roku odbyły się bezpośrednie spotkania pracowników NBP z przedstawicielami około tysiąca przedsiębiorstw, które mają największy wpływ na statystykę bilansu płatniczego.

Do pozostałych pomiotów gospodarczych trafiły przesyłki zawierające komplet informacji. Każdy przedsiębiorca, po zamknięciu ksiąg za ten rok, musi sprawdzić, czy suma jego aktywów i pasywów zagranicznych mieści się w określonych przedziałach wyznaczonych przez wspomniane rozporządzenie ministra finansów. Jeśli tak, to obejmuje go – mówiąc językiem urzędowym – obowiązek dostarczania danych do NBP.

NBP/IN

Zobacz także: Firma.wieszjak.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA